Reklama

Dzień o dwóch obliczach

Poniedziałek na rynku walutowym upłynął pod znakiem zmiennych nastrojów. Do godziny południowych złoty silnie tracił na wartości w stosunku do głównych walut, żeby w drugiej części dnia odrobić całość strat do dolara i większość do euro.

O godzinie 18:42 kurs USD/PLN testował poziom 2,8708 zł, balansując blisko poziomu z piątkowego zamknięcia. W ciągu dnia za dolara trzeba było już zapłacić 2,9182 zł. Kurs EUR/PLN, który poprzedni tydzień zakończył na poziomie 3,8874 zł, wzrósł około godziny 13-tej do dziennego maksimum na 3,9275 zł, żeby pod koniec dnia spaść w okolice 3,89 zł. Na wykresach obu opisywanych par powstały podażowe "elementy", co wskazuje na korekcyjny charakter rozpoczętych w poprzednim tygodniu wzrostów. Dlatego też, jakkolwiek nie można wykluczać kolejnych prób doprowadzenia do silniejszej realizacji zysków, to w średnim terminie aprecjacja złotego pozostaje scenariuszem bazowym.

Reklama

Duża zmienność dzisiejszych notowań to w głównej mierze efekt zmian na rynkach światowych. W pierwszej fazie dnia kontynuacja piątkowych spadków cen akcji i surowców, w zestawieniu z słabnącym euro, szkodziły polskiej walucie. Przełom nastąpił po rozpoczęciu handlu na Wall Street, gdzie zamiast sygnalizowanych przez kontrakty terminowe spadków indeksów, rozpoczęły się wzrosty.

Natychmiast znalazło to odzwierciedlenie w poprawie nastrojów na rynkach finansowych i wzroście apetytu na ryzyko, przekładając się jednocześnie na umocnienie złotego. We wtorek wciąż sytuacja na giełdach i zachowanie EUR/USD będą determinowały zachowanie polskiej waluty. Pośredni wpływ będą zaś miały, publikowane po południu dane o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym. Największym krótkoterminowym zagrożeniem dla złotego jest silna realizacja zysków na rynkach akcji, po tym jak od ponad miesiąca dominują tam wzrosty.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: dzien

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »