Reklama

Dzień odczytów ze świata

Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne zawiera przynajmniej kilka ważnych odczytów, które mogą wpłynąć na wahania pary EUR/USD, a zatem - pośrednio - także na pary EUR/PLN i USD/PLN.

Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne zawiera przynajmniej kilka ważnych odczytów, które mogą wpłynąć na wahania pary EUR/USD, a zatem - pośrednio - także na pary EUR/PLN i USD/PLN.

Ważne będą odczyty indeksu PMI dla usług z Niemiec (o 9:55) i Strefy Euro (o 10:00). Prognozy zakładają wzrosty odpowiednio z 54,6 pkt do 56,6 pkt oraz z 52,8 pkt do 54,4 pkt, są więc optymistyczne. Jeśli jednak przewidywań nie uda się spełnić, to będzie to głos za dalszą wędrówką eurodolara na południe, na przykład do testowanych niedawno minimów w okolicy 1,3370. Obecnie jesteśmy w pobliżu 1,3420.

O 11:00 pojawi się odczyt na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w Strefie Euro. Będą to dane czerwcowe. Prognoza to wzrost w skali rocznej o 1,3 proc. (poprzednio nastąpiła zwyżka o 0,7 proc. r/r). O 15:45 poznamy indeks PMI dla usług gospodarki amerykańskiej (zakłada się, że pozostanie na poziomie 61 pkt), o 16:00 zaś dane o czerwcowych zamówieniach w USA. Wtedy też opublikowany zostanie amerykański indeks ISM dla usług. Przewiduje się jego wzrost z 56 pkt do 56,1 pkt.

Reklama

Dla kupujących względnie dobrze

Wczesnym rankiem USD/PLN znajduje się na poziomie 3,1080, zaś EUR/PLN na 4,1725. W obu przypadkach, zwłaszcza w tym pierwszym, są to nie najgorsze poziomy na kupno walut zagranicznych, oczywiście jeśli porównujemy je z maksimami obserwowanymi np. pod koniec ubiegłego tygodnia. Na EUR/PLN wyraźniejszego wsparcia można doszukiwać się w pobliżu 4,1640 i 4,16, na USD/PLN teoretycznie możliwe byłoby dojście nawet do 3,0860 - 3,0880, ale raczej nie dziś, być może w perspektywie kilku dni i przy odpowiednich danych fundamentalnych. To zaś oznacza, że potrzebna byłaby kompilacja dobrych odczytów z Europy i słabych z USA. Słabe dane z USA to bowiem wciąż głos za tym, by nie przyspieszać wygaszania operacji QE (a właśnie to wygaszanie działa umacniająco na dolara).

Tomasz Witczak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »