Reklama

Dzień z ważnymi wydarzeniami

Wczorajsza sesja amerykańska przyniosła nam kontynuację zwyżki notowań eurodolara, która została zapoczątkowana w końcówce handlu na Starym Kontynencie.

Wczorajsza sesja amerykańska przyniosła nam kontynuację zwyżki notowań eurodolara, która została zapoczątkowana w końcówce handlu na Starym Kontynencie.

Kurs głównej pary zbliżył się do poziomu 1,2880, a dziś nad ranem zdołał przetestować ten opór. Bykom pomogły wczoraj nie tylko dane z USA, które podniosły oczekiwania co do działań FED ws. QE3, czy ostrzeżenie ze strony agencji Moody's dla USA. Na aprecjację euro spory wpływ mogło mieć pozytywne nastawienie rynków co do wyniku dzisiejszego wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FTK). Analitycy liczą, że niemiecki sąd nie stanie na drodze do uruchomienia funduszu ESM i wdrożenia paktu fiskalnego. Płynący z tej postawy optymizm wspiera apetyt na ryzyko, na czym korzystają mniej pewne aktywa. Gdyby jednak zakładany scenariusz się nie sprawdził rozczarowanie znacznie pogorszyłoby obecną sytuację pary EUR/USD. Oprócz oczekiwania wyroku FTK uwagę inwestorów przyciągnie zaplanowana na dziś propozycja Komisji Europejskiej ws. wspólnego nadzoru bankowego dla Strefy Euro. Jest to pierwszy krok w stronę unii bankowej, której ścisła kontrola instytucji finansowych ma w przyszłości uchronić Europę przed ponownym kryzysem. Ten czynniki może jednak zostać odsunięty nieco w cień z uwagi na zbliżające się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Mimo, że decyzja znana będzie dopiero jutro wieczorem, to nadzieje i optymizm z tym związane mogą być dziś coraz wyraźniej wyczuwalne.

Reklama

Dolar najtańszy od maja

Wzrosty na rynku eurodolara przyczyniły się do poprawy sytuacji rodzimej waluty. Już wczoraj parom złotowym udało się przebić przez zeszłotygodniowe minima. To w połączeniu z lepszym sentymentem utrzymującym się na szerokim rynku, mimo niepewności związanych z wyrokiem FTK, sprzyjało dalszej aprecjacji. Na początku środowej sesji londyńskiej za wspólną walutę trzeba zapłacić 4,0715 zł. Został zatem przebity istotny poziom wsparcia na 4,08 zł. To przy sprzyjających warunkach zewnętrznych otwiera drogę w kierunku wartości 4,05 zł, a następnie do sierpniowych dołów. W przypadku pary USD/PLN sytuacja wygląda podobnie. O poranku dolar kosztuje 3,1660 zł. Wsparcie na poziomie 3,18 zł nie stanowiło dużej przeszkody dla notowań, co może stać się impulsem do dalszych spadków.

Kilka ważnych wydarzeń

Środowe kalendarium makroekonomiczne zawiera kilka istotnych wydarzeń. O godzinie 9:00 rozpocznie się konferencja przewodniczącego Komisji Europejskiej, który przedstawi propozycje wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro. Następnie o 10:00 opublikowany zostanie wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności pakietu fiskalnego i funduszy ESM z niemieckim prawem. Jedyną zaplanowaną na dziś publikacją makroekonomiczną będzie dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro (11:00), która według analityków ma się w lipcu nie zmienić, po tym jak w poprzednim okresie skurczyła się o 0,6 proc. w ujęciu m/m.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »