Reklama

Dziś RPP, jutro EBC

Dzisiejsza sesja przyniosła lekki wzrost wartości (po wcześniejszych spadkach)głównej pary walutowej. Obecnie kurs jej wynosi 1,2980. Para EUR/USD wydawała się dziś być niemal niewrażliwa na istotne figury makroekonomiczne i dość przewrotna.

Raport ADP (przedstawiający szacunkową zmianę zatrudnienia w USA, w sektorze prywatnym, poza rolnictwem) wypadł powyżej prognoz, co teoretycznie powinno umocnić dolara, gdyż przybliża nas do szybkiego wygaszania programu QE3, jednak nic takiego nie miało miejsca, natomiast raport ISM dla usług (USA), który wypadł znacznie poniżej prognoz umocnił wspólną walutę, lecz nieznacznie.

Reklama

Większej zmienności z pewnością można się spodziewać jutro, pomimo braku Amerykanów (z racji Dnia Niepodległości) zaplanowane na jutro posiedzenie ECB z pewnością dostarczy nam emocji. Sama decyzja jest już raczej znana (zapewne główna stopa zostanie utrzymana na poziomie 0,5 proc.), ale jak zwykle ważna będzie konferencja prasowa po posiedzeniu ECB, a inwestorzy zapewne będą wyczekiwali słów mówiących o sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Tylko 2,5 proc

Zgodnie z oczekiwaniami, na dzisiejszej sesji Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb. sprowadzając tym samym stopę referencyjną do najniższego poziomu w historii 2,5 proc.. Sama obniżka była już zdyskontowana przez rynek, a inwestorzy jak zwykle czekali do 16:00 na komunikat i konferencje z udziałem przewodniczącego RPP - prof. Marka Belki. Kiedy nadeszła "godzina zero" otrzymaliśmy jasny komunikat "Podjęta na dzisiejszym posiedzeniu decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej" Słowa te nieco umocniły złotego, dolar obecnie jest wyceniany na 3,3289 PLN, zaś euro na 4,3208.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: waluty | dziś

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »