Reklama

Dziś uwagę inwestorów przyciągnie EBC

Czwartkowe notowania na eurodolarze zaczynają się spokojnie. Kurs po rozchwianiu podczas środowych notowań ustabilizował się wokół poziomu 1,34. Można zatem sądzić, że inwestorzy wstrzymują większe decyzje i przygotowują się do tego co może się stać dziś wczesnym popołudniem oraz jutro.

Skłania ich do tego duża niepewności co do rozstrzygnięć, zwłaszcza po wczorajszych doniesieniach ze strony niemieckiej, która miesza się z wysokimi oczekiwaniami. Duża część rynku liczy bowiem, że zaplanowane na czwartek i piątek wydarzenia przyniosą kluczowe rozstrzygnięcia dla strefy euro.

Ciężko jest obecnie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć to co może się stać i jakie decyzje zostaną podjęte. Szacunków w tym temacie nie ułatwiają także pojawiające się co raz to nowe plotki m.in. o możliwości dofinansowania przez kraje z grupy G20 Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą rzędu 600 mld USD. Nikt jednak nie wie skąd ta kwota miałby być wzięta, a przedstawiciele G20 i MFW wszystkiemu zaprzeczają.

Reklama

Takie zachowanie wprowadza tylko coraz większe zamieszanie, co nie służy uspokajaniu nastrojów i pracy nad rozwiązaniami. Zwłaszcza, że można odnieść wrażenie, że nie wszyscy rozumieją powagę obecnej sytuacji, a konsekwencje rozczarowania w tej kwestii mogą być katastrofalne.

Złoty również stabilny

Uspokojenie notowań na eurodolarze przełożyło się także na krajowy rynek walutowy. Kurs pary USD/PLN po powrocie w ciągu wczorajszego popołudnia nieco poniżej poziomu 3,33 utrzymuje się w tamtych okolicach także dziś rano. W przypadku pary EUR/PLN po odsunięciu się z poziomu 4,4785 cena wspólnej waluty na początku czwartkowej sesji kształtuje się na poziomie 4,4650 zł.

Na zachowanie się rodzimej waluty nadal w dużym stopniu wpływa sytuacja zewnętrzna, dlatego też inwestorzy z krajowego rynku uważnie będą się przyglądać temu co będzie się działo dziś na świecie.

EBC decyduje o stopach

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie zaplanowana na godzinę 13:45 decyzja EBC ws. poziomu stóp procentowych. Analitycy oczekują, że bank po raz drugi dokona obniżki o 25 punktów bazowych, poprzez co główna stopa procentowa ma wynieść 1 proc.

Uzasadnienie do podjętej decyzji zostanie ogłoszone o godzinie 14:30, wtedy też można będzie się spodziewać ustosunkowania się banku do obecnej sytuacji w strefie euro. O godzinie 14:30 poznamy także liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Według szacunków ma ona wynieść 395 tys., czyli o 7 tys. mniej niż w poprzednim okresie.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »