EBC luzuje, eurodolar nie spada

Pomimo bardzo łagodnego stanowiska EBC eurodolar po początkowej zniżce do 1,35, zdecydowanie odbił do góry i obecnie znajduje się w okolicach 1,3650. EUR/PLN stabilizuje się przy poziomie 4,13, a USD/PLN oscyluje wokół 3,0250.

Pomimo bardzo łagodnego stanowiska EBC eurodolar po początkowej zniżce do 1,35, zdecydowanie odbił do góry i obecnie znajduje się w okolicach 1,3650. EUR/PLN stabilizuje się przy poziomie 4,13, a USD/PLN oscyluje wokół 3,0250.

Bez wątpienia wydarzeniami, które wstrząsnęły wczoraj rynkami były decyzja EBC w sprawie stóp procentowych, a także późniejsza konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Europejskie władze monetarne zdecydowały się powziąć wiele kroków luzujących politykę monetarną. Pierwszym z nich jest obniżka stóp, podstawowej do 0,15 proc. i depozytowej do -0,1 proc.

Drugi to wsparcie płynności w sektorze bankowym operacjami ukierunkowanymi LTRO, o wartości 400 mld euro. Nastąpiło również odejście od sterylizacji programu SMP. Co więcej, Mario Draghi dobitnie zaznaczył także, że w przyszłości (i to raczej niedalekiej) możliwe jest przeprowadzenie skupu aktywów. Uzasadnieniem dla modyfikacji kształtu polityki są zrewidowane prognozy dynamiki PKB i cen. W 2014 roku tempo wzrostu ma wynieść zaledwie 1,0 proc., a dynamika HICP ukształtować się na poziomie 0,7 proc. r/r.

Reklama

Projekcje z marca zakładały, że wskaźniki przybiorą wartości odpowiednio 1,2 i 1,0 proc. Bardzo ważne jest również to, że w dół zrewidowano inflacyjną prognozę na 2016 rok. Wynosi ona teraz 1,5 proc. wobec marcowych założeń na poziomie 1,7 proc. Kroki ze strony EBC, które swoją radykalnością sprostały wyśrubowanym oczekiwaniom inwestorów, zwiększają także w znacznym stopniu atrakcyjność rynków naszego regionu i generalnie walut gospodarek o wyższych stopach procentowych. Do euro mocny pozostawać powinien także funt szteling.

USA: Rynek pracy nie może nie zachwycić

Dzisiaj opublikowany zostanie raport amerykańskiego Departamentu Pracy na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W kwietniu przybyło aż 288 tys. nowych miejsc pracy. Wydaje się, że jest to wynik trudny do powtórzenia, szczególnie biorąc pod uwagę, że dane ADP wypadły słabiej zarówno od oczekiwań, jak i kwietniowego odczytu. Konsensus rynkowy dla NFP wynosi 215 tys. W tym samym czasie opublikowana zostanie stopa bezrobocia w USA. Oczekiwania co do niej kształtują się na poziomie 0,1 pkt. proc. wyższym niż odczyt z ubiegłego miesiąca. Należy jednak pamiętać, że spadła ona w kwietniu aż o 0,4 pkt. proc.

Błażej Kiermasz

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: ...i obecnie | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »