Reklama

EBC otwiera worek z pieniędzmi

Dzisiejsze notowania eurodolar rozpoczyna w okolicach wczorajszych szczytów. Podjęta we wtorek po południu próba przebicia się wyżej zakończyła się niepowodzeniem. Klimat inwestycyjny został bowiem zaburzony doniesieniami ze strony MFW na temat Irlandii.

Reklama

Instytucja ta oceniła, że perspektywy rozwoju tego kraju nadal są kruche. Tą informację inwestorzy wykorzystali do korekty wczorajszego mocnego ruchu. Dziś rano jednak nastroje znów są lepsze. Indeksy giełd azjatyckich świecą na zielono, a cena euro kształtuje się na poziomie 1,3115.

Reklama

Optymizm wśród inwestorów oprócz lepszych w ostatnim czasie danych marko wzbudza także fakt uruchomienia dziś przez EBC pierwszej z dwóch operacji długoterminowego refinansowania. W środę po raz pierwszy w historii bank centralny strefy euro zaoferuje bankom komercyjnym 3-letnie nisko oprocentowane pożyczki o nielimitowanej wysokości. Spodziewany jest spory popyt, dlatego też szacunki całej kwoty pożyczki ocenia się nawet na 450 mld euro.

Taki zastrzyk gotówki powinien zadowolić rynki finansowej, gdyż daje to szansę na wsparcie hamującego wzrostu gospodarczego oraz na dalsze inwestowanie w papiery dłużne takich krajów jak Włochy, czy Hiszpania. W przypadku tego ostatniego kraju, to wczoraj mieliśmy przykład ponownie rosnącego zaufania inwestorów do niego. Warto jednak pamiętać o tym, że pożyczka mimo niskiego oprocentowania i 3 letniej zapadalności, kiedyś będzie musiała zostać zwrócona. Warto zatem aby została rozsądnie zagospodarowana.

Złoty rośnie w siłę

Podczas dzisiejszych porannych notowań pary złotowe ustanawiają nowe minima. O godzinie 8:45 cena wspólnej waluty obniżyła się do poziomu 4,44 zł i była najniższa od 6 grudnia. W Tym czasie dolar potaniał do poziomu 3,3855 zł. Rodzima waluta cały czas korzysta z polepszającego się sentymentu globalnego. Lepsze dane makroekonomiczne obniżają awersję do ryzyka, a pozytywne stanowisko agencji ratingowej Moody's pozwala zmienić nastawnie inwestorów. Również sytuacja techniczna na wykresie sprzyja bardziej umocnieniu złotego.

Dziś niewiele danych

Środowe kalendarium makroekonomiczne przyniesie nam tylko jedna istotna publikacje makroekonomiczną. O godzinie 16:00 ogłoszona zostanie liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA. Analitycy zakładają odczyt na poziomie 5 mln, czyli o 30 tys. więcej niż w poprzednim okresie.

Michał Mąkosa

Dowiedz się więcej na temat: waluty | EBC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »