Reklama

EBC w akcji

W dniu dzisiejszym na posiedzeniu EBC nie spodziewamy się istotnych zmian w polityce pieniężnej. Hiszpania wciąż nie złożyła wniosku o pomoc finansową, co jest niezbędnym warunkiem uruchomienia programu skupu aktywów (OMT). W tej sytuacji Draghi zapewne wstrzyma się ze zmianami w polityce pieniężnej.

EBC będzie zapewne starał się unikać sformułowań o możliwości dalszych redukcji stóp procentowych. Jednak słabe dane z gospodarki mogą zmusić bank do takiego ruchu już w I kw. przyszłego roku. Gdyby na konferencji po posiedzeniu pojawiły się wypowiedzi sugerujące możliwość łagodzenia polityki pieniężnej poprzez np: ujemne stopy depozytowe, a pojawiają się takie przypuszczenia, reakcja rynków mogłaby być znacząca. Tym bardziej gdy po wyborach w USA rosną obawy o negatywne skutki zbliżającego się nieuchronnie klifu fiskalnego, wszystko to powinno w dniu dzisiejszym skutkować dalszym spadkiem kursu EUR/USD.

W.Brytania: Bank Anglii nie zwiększy programu skupu obligacji

Reklama

Na dzisiejszym posiedzeniu BoE nie oczekujemy decyzji o przedłużeniu programu skupu obligacji, który wygasa w tym miesiącu. Nie spodziewamy się również zmian poziomu stóp procentowych. Zaskakująco dobre dane o wzroście PPKB w III kw br. (1,0 proc. kw/kw) oraz poprawa w zakresie popytu na kredyty stanowią oznaki wychodzenia z recesji. Z drugiej strony słabe dane z sektora przemysłowego wskazują iż bilans ryzyk nakazuje zachowanie ostrożności w polityce pieniężnej. Potencjał dla wzrostu kursu GBP w tej sytuacji wydaje się ograniczony.

Polska: Po decyzji RPP

Wczorajsze posiedzenie RPP przyniosło zgodnie z konsensusem i naszymi oczekiwaniami redukcję stóp procentowych o 25 pb. Zapowiedź kontynuacji cyklu obniżek osłabiła złotego. Dziś odbędzie się przetarg 5-letnich obligacji, który powinien wypaść dobrze lub nawet bardzo dobrze. Inwestorzy w sytuacji ugruntowanych oczekiwań na obniżki stóp procentowych będą zgłaszać duży popyt na polskie papiery mając zagwarantowany wzrost ich ceny. Dlatego sądzimy, iż polska waluta może dziś zyskać.

Krzysztof Wołowicz

Dowiedz się więcej na temat: waluty | Akcji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »