Reklama

EBC wkroczyło do akcji

We wczorajszej analizie zastanawialiśmy się, czy decyzja EBC wskaże kierunek na EURUSD na najbliższe tygodnie. Reakcja rynkowa, którą zobaczyliśmy już po konferencji jednoznacznie wskazała, iż odpowiedź brzmi "nie". Stało się tak pomimo tego, że EBC zdecydowanie spełnił oczekiwania uczestników rynku, co do wprowadzonych na tym posiedzeniu działań lub nawet je przewyższył.

Europejski Bank Centralny zdecydował się na obniżkę stóp procentowych o 10 punktów bazowych, wprowadzając w ten sposób ujemną stopę depozytową. Zgodnie ze słowami Mario Draghiego stopy powinny pozostać na obecnych poziomach w dłuższym okresie czasu i EBC nie przewiduje możliwości ich dalszego obniżania. Do oceny tego jak długo będziemy mieli do czynienia ze środowiskiem tak niskich stóp procentowych, pomocna jest zapowiedź kolejnych działań EBC, czyli wprowadzenie targeted LTRO. (ukierunkowanego LTRO).

Reklama

W ramach tego programu EBC ma udzielać pożyczek bankom, które zdecydują się zwiększyć akcje kredytową z wyłączeniem długu państw oraz kredytów mieszkaniowych. Co ważne jednak EBC, będzie udzielało tych kredytów na stałą, a nie jak dotąd, zmienną stopę procentową, która ma wynosić 0.25 pb. Zgodnie z założeniami program ten ma skończyć się w 2018 roku, co sugeruje pozostawanie stóp procentowych na nie zmienionym poziomie przez większą część tego okresu. Podczas pierwszej tury TLTRO, EBC chce pożyczyć bankom około 400 mld euro. Dodatkowo EBC zawiesi sterylizację programu SMP w ramach, którego nabywa na rynku wtórnym obligacje, głównie krajów południa, co przyczyni się do wzrostu płynności w europejskim sektorze bankowym.

Mniej zostało powiedziane w kontekście ewentualnego programu skupu aktywów, który jest opracowywany przez EBC i jak potwierdził Mario Draghi może zostać wprowadzony kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Brak konkretnych zapowiedzi można tak naprawdę uznać za jedyne rozczarowanie konferencji, jednak to ono doprowadziło do odwrócenia na rynku EURUSD. Inwestorzy w obecnej sytuacji stwierdzili, iż działania ze strony EBC mogą nie zniwelować wpływu napływu kapitału na rynki długu krajów południa, które do tej pory zmagały się z wysokimi rentownościami.

Zrewidowane jednak wyraźnie w dół prognozy inflacji dla strefy euro pokazują, że dalsze działania ze strony EBC są jak najbardziej prawdopodobne i jednak w dłuższym terminie powinniśmy zobaczyć jeszcze spadki eurodolara po kolejnych posiedzeniach Europejskiego Banku Centralnego. Biorąc pod uwagę skalę odwrócenia na EURUSD należy zakładać, że czeka nas dłuższy okres konsolidacji, a scenariusz wyraźnych spadków eurodolara będzie musiał po raz kolejny poczekać.

Z wczorajszych wydarzeń warto jeszcze wspomnieć wypowiedź członka FOMC, który wskazywał, że realne stopy procentowe w USA są obecnie na zbyt wysokich poziomach i powinny być utrzymywane na niskich poziomach przez najbliższe 5 lat. Nie wyklucza to oczywiście podwyżek stóp procentowych w USA w tym okresie, wskazuje jednak, że polityka monetarna będzie nadal pozostawała silnie akomodacyjna, co doprowadziło do osłabienia USD oraz kontynuacji wzrostów na amerykańskich giełdach.

Dziś najważniejszym impulsem dla rynku będą dane z rynku pracy w USA, gdzie spodziewany jest wzrost stopy bezrobocia oraz zmiana zatrudnienia na poziomie 212 tys.. Oczekiwania nie wydają się wygórowane, jednak ważna może okazać się także rewizja odczytu poprzedniego miesiąca, który zaskoczył inwestorów na plus. Nie powinniśmy być jednak świadkami tak dużej zmienności jak miało to miejsce wczoraj.

Technicznie sytuacja na EURUUSD sugeruje powrót do wzrostów o ile wczorajsza świeca odwrócenia doczeka się kontynuacji. Wydaje się jednak, że opór w okolicach 1.3680-1.37 może skutecznie zatrzymać odbicie, co sugeruje nadchodzącą konsolidację.

Kamil Maliszewski

Dowiedz się więcej na temat: waluty | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »