Erste Bank: Nasza waluta może mieć problem!
- W tym roku dynamika PKB wyniesie 2,8 proc., a w przyszłym przyspieszy do 3,3 proc. - prognozuje Erste Bank. Ekonomiści banku oceniają, że inflacja w tym roku obniży się i będzie się utrzymywać w górnym paśmie odchyleń od celu, a do poziomu 2,5 proc. dojdzie dopiero w przyszłym roku. Scenariusz bazowy Erste przewiduje długoterminową stabilizację stóp procentowych.
"Strefa euro spowolni w tym roku i Polska również, choć jej ekspozycja na otoczenie jest mniejsza niż w innych krajach regionu. Kolejne sygnały stabilizacji w EMU sprawiły, że jesteśmy nieco bardziej optymistyczni niż w poprzedniej prognozie" - napisano w marcowym raporcie.
"W nadchodzących kwartałach polska gospodarka nie będzie w stanie uniknąć spowolnienia. Będzie to wynikało głównie z sytuacji w EMU i słabszego popytu zewnętrznego, a także zacieśnienia fiskalnego w kraju. Jednak nawet przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych polska gospodarka wciąż będzie mogła polegać na swych tradycyjnych opokach - niższej otwartości gospodarki (stosunkowo niski udział handlu zagranicznego), złotym poniżej poziomów zgodnych z fundamentami (to wesprze konkurencyjność polskich eksporterów) oraz stosunkowo silnym popycie krajowym. Wobec tego nie spodziewamy się dramatycznego osłabienia aktywności gospodarczej i prognozujemy wzrost w tym roku na poziomie 2,8 proc. rdr" - dodano.
Erste spodziewa się obniżania się inflacji i długoterminowej stabilizacji stóp procentowych.
"Biorąc pod uwagę m.in. zacieśnienie monetarne dokonane w I połowie 2011 r. i gotowość RPP do dalszych podwyżek w wypadku znacznego pogorszenia sytuacji na rynku walutowym, spodziewamy się, że inflacja w tym roku obniży się i będzie się utrzymywać w górnym paśmie odchyleń od celu. Do poziomu 2,5 proc. dojdzie dopiero w przyszłym roku" - napisano w raporcie.
"Nasze wyższe prognozy dla wzrostu gospodarczego w 2012 r. oraz utrzymujący się umiarkowany wzrost w 2013 i 2014 r. są spójne z długoterminową stabilizacją stóp procentowych. W krótkim terminie istnieje ryzyko +awaryjnych+ podwyżek, gdyż RPP obserwuje kurs złotego i inflację w kraju. Sądzimy jednak, że wraz z pierwszymi sygnałami spowolnienia ryzyka te zmniejszyły się, a Rada będzie coraz bardziej niechętnie nastawiona do podwyżek" - dodano.
Poniżej tabela z prognozami Erste
'12 '13 '14 Wzrost PKB 2,8 3,3 4,0 Dynamika konsumpcji prywatnej 2,4 3,2 3,9 Dynamika konsumpcji rządowej -0,1 0,4 1,8 Dynamika inwestycji 6,4 6,6 8,3 Stopa bezrobocia w proc. 12,0 11,7 11,5 Nominalny wzrost płac 4,7 5,0 5,4 Inflacja CPI w proc. rdr 3,4 2,5 2,7
Wartość złotego
W krótkim terminie kurs złotego pozostanie wrażliwy na problemy w strefie euro, które są wciąż dalekie od rozwiązania, jednak w długim terminie polska waluta powinna się umacniać. Średnioroczny kurs euro-złotego w 2012 roku powinien być na poziomie 4,09, podczas gdy wartość godziwa złotego to około 3,90 za euro - oceniają w miesięcznym raporcie analitycy banku Erste Group."Ponieważ sytuacja w EMU jest daleka od rozwiązania, krótkoterminowe zagrożenie dla złotego pozostają.
Jednak długoterminowo, naszym bazowym scenariuszem, jest aprecjacja złotego. (... ) Nagłe wybuchy awersji do ryzyka, i w konsekwencji osłabienie złotego, nadal są prawdopodobne. Spodziewamy się, że złoty będzie w tym roku handlowany średnio na poziomie 4,09 za euro" - napisano w opublikowanym w poniedziałek raporcie.
"(...) Złoty wciąż pozostaje niedowartościowany i jest znacznie słabszy niż wynika z fundamentów polskiej gospodarki. Szacujemy wartość godziwą PLN na około 3,90/EUR" - dodają.
Obligacje SPW
W ocenie analityków Erste Group przestrzeń do dalszego, istotnego spadku rentowności polskich SPW jest ograniczona."Widzimy tylko ograniczoną przestrzeń dla znacznego spadku polskich rentowności (bliżej historycznych poziomów), ze względu na wciąż utrzymujące się ryzyka krajowe: zwłaszcza realizacja obiecanych reform, jak i środowisko zewnętrzne" - napisano w raporcie.