Reklama

EUR/CHF poniżej 1,20, brak interwencji ze strony SNB to igranie z ogniem

W czwartek kurs EUR/CHF, pierwszy raz od września 2011 roku, spadł poniżej poziomu 1,20, jaki Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) ustalił jako minimalny kurs wymiany dla tej pary. O godzinie 11:41 notowania EUR/CHF zniżkowały do 1,1997 z 1,2030 kilka minut wcześniej, a następnie kurs cofnął się w okolice 1,2015. Od zachowania SNB będzie zależało, czy para ta w najbliższym czasie spadnie do 1,19, czy może jednak wzrośnie powyżej 1,21. Póki co, bank ogranicza się do interwencji słownych. Ustami swojego rzecznika zakomunikował, że nie zaakceptuje EUR/CHF poniżej 1,20.

Reklama

W dniu 6 września 2011 roku SNB ustalił minimalny kurs wymiany szwajcarskiego franka do euro (EUR/CHF) na poziomie 1,20. Jednocześnie zapowiedział, że z pełną determinacją będzie bronił tego poziomu, kupując waluty zagraniczne w nieograniczonej ilości. Bank argumentował wówczas, że przewartościowany frank stwarza ogromne ryzyko dla szwajcarskiej gospodarki i może prowadzić do deflacji.

Reklama

Dzisiejsza interwencja słowna rzecznika SNB to zbyt mało, żeby notowania EUR/CHF mogły znacząco oddalić się od poziomu 1,20. Wiarygodność szwajcarskiego banku wymaga zdecydowanej interwencji na rynku walutowym. Interwencji, która istotnie podniesie kurs tej pary. W innym przypadku, rynki dojdą do przekonania, że bankowi nie uda się obronić wyznaczonego limitu. Wówczas kolejny atak podaży będzie znacznie silniejszy i może doprowadzić do uruchomienia licznych zleceń stop loss, jakie niewątpliwie znajdują się poniżej 1,20. To zaś szybko sprowadzi kurs EUR/CHF do 1,19 lub jeszcze niżej.

Dzisiejszy atak podaży na poziom 1,20 dodatkowo podważa i tak już nadszarpnięta skandalem walutowym, wiarygodność Narodowego Banku Szwajcarii. To zaś utrudnia skuteczną obronę poziomu 1,20 w przyszłości.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: CHF | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »