Reklama

EUR/USD: wsparcie w rejonie 1,32 działa

W środę kupujący na wykresie EUR/USD nie powiedzieli ostatniego słowa. Również wczoraj kurs tej pary walutowej wystrzelił w górę, co prawdopodobnie wynikało przede wszystkim z dobrych danych makroekonomicznych w Stanach Zjednoczonych. Dane dotyczące tamtejszego rynku nieruchomości okazały się lepsze od oczekiwań oraz, co jeszcze ważniejsze, w górę zrewidowane zostały dane dotyczące amerykańskiego PKB za III kwartał tego roku (do 3,1% w skali roku).

EUR/USD: wsparcie w rejonie 1,32 działa

Dlaczego dobre dane w USA przyczyniły się do wzrostu wartości euro, a nie amerykańskiej waluty? Ponieważ gdy w gospodarce jest lepiej, to wzrasta apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa, a euro się do nich zalicza - tymczasem amerykański dolar jest traktowany raczej jako "bezpieczna przystań", przyciągająca kapitał w okresach większej rynkowej niepewności i gorszych danych makro. Dlatego właśnie dobre informacje z amerykańskiej gospodarki nie mają tak oczywistego przełożenia na rynek walutowy i mogą być interpretowane w odmienny sposób przez różnych inwestorów.

Reklama

Wzrost wartości kursu EUR/USD był jednak krótkotrwały i już późniejszym popołudniem notowania tej pary walutowej spadały. Dzisiaj znajdują się tuż powyżej poziomu 1,32. Okolice 1,3190-1,3200 są najbliższym istotnym poziomem wsparcia. Poziom ten może się utrzymać jako wsparcie w najbliższych dniach, jeśli w USA nie zostanie podjęta decyzja w sprawie klifu fiskalnego. Na razie amerykańscy politycy są dość daleko od porozumienia.

Większość inwestorów liczy jednak, że pomimo dużych różnic zdań, Demokraci i Republikanie zdążą podjąć decyzję w sprawie klifu do końca tego roku. Sytuacja zmienia się bowiem dynamicznie i ci sami politycy, którzy obecnie prezentują duże rozbieżności opinii, już za parę dni mogą przychylać się do kompromisu. W ostatnich dniach pozytywne i negatywne informacje dotyczące możliwości porozumienia przeplatały się bardzo często.

AUD i NZD słabe względem dolara

Pomimo braku decyzji wśród polityków w USA, amerykańska waluta pozostaje silna względem dolara australijskiego i nowozelandzkiego. Notowania par AUD/USD i NZD/USD w ubiegłym tygodniu testowały ważne poziomy oporu, jednak nie udało się ich pokonać. W rezultacie, na wykresach obu par walutowych widzimy już kilkudniowy ruch w dół.

Dzisiaj kurs AUD/USD kontynuuje zniżkę. Obecnie przekroczył on dynamicznie w dół wsparcie w okolicach 1,0460, a kolejną barierą dla podaży jest rejon 1,0400-1,0415.

Silne spadki są dzisiaj widoczne także na wykresie NZD/USD. Notowania tej pary walutowej dynamicznie spadają już od ostatniego piątku, kiedy to bykom nie udało się sforsować oporu w okolicach 0,8475. Obecnie testowane jest wsparcie w okolicach 0,8276, jednak istotniejszą barierą dla podaży jest dopiero rejon 0,81.

Dorota Sierakowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »