Reklama

Euro jest coraz bardziej niechcianą walutą

Zielona fala dolara trwa ...a korekty dolara, jak nie było, tak nie ma. Opublikowane o godz. 14:30 dane nt. dynamiki PKB za II kwartał były zgodne z oczekiwaniami.

Ostateczny odczyt wskazał na zwyżkę o 4,6 proc. co samo w sobie jest świetnym wynikiem. Niemniej już dane inflacyjne, czyli wskaźnik PCE core były na poziomie 2,0 proc., a więc takim samym, jak przy poprzedniej rewizji. Bez rewelacji było w przypadku wskaźnika nastrojów konsumenckich przygotowywanego przez Uniwersytet w Michigan. Wyniósł on na koniec września 84,6 pkt. wobec oczekiwanych 84,7 pkt. To jednak rynkom nie przeszkadza, można odnieść wrażenie, że rynek już pozycjonuje się przed tym, co zobaczy w przyszłym tygodniu, a więc indeksami ISM i kluczowymi danymi Departamentu Pracy. Jeżeli pobiją oczekiwania, to zwiększą spekulacje związane z usunięciem frazy "considerable time" z komunikatu FED w końcu października i tym samym dadzą pole do budowania scenariuszu o możliwym podwyższeniu stóp wcześniej, niż w połowie 2015 r.

Reklama

W efekcie w kraju za amerykańską walutę płaci się już blisko 3,30 zł, to poziomy nie notowane od lipca ub.r. Ostatnia korekta po raz kolejny okazała się dość płytka i nie udało się nawet przetestować okolic 3,2640 zł.

Wykres tygodniowy USD/PLN

Na EUR/USD mamy łamanie kolejnych wsparć, a euro jest coraz bardziej niechcianą walutą - doszło już do tego, że jest coraz częściej wykorzystywane do finansowania bardziej zyskownych transakcji na innych instrumentach (carry-trade). W piątek po południu zeszliśmy poniżej wczorajszego dołka na 1,2696. Najbliższe wsparcia to okolice 1,2660 (minima z listopada 2012 r.) i okolice 1,2504, czyli 76,4 proc. zniesienia Fibo.

Opracował:

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ

Dowiedz się więcej na temat: była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »