Reklama

Euro najsłabsze od 4 tygodni

Dzisiejszy poranek główna para walutowa rozpoczyna na niższych poziomach.

Niepewność coraz większa

Na początku sesji europejskiej kurs kształtuje się wokół wartości 1,42. Wczorajszy wzrost awersji do ryzyka, który był widoczny także na światowych parkietach nie przysłużył się wspólnej walucie, za którą jeszcze wczoraj o poranku trzeba było zapłacić około 1,44 dolara. Inwestorzy z rynku głównej pary wyrażają bowiem coraz większe zaniepokojenie niepewną sytuacją w Grecji, która w ocenie części ekspertów powinna ogłosić bankructwo i przystąpić do restrukturyzacji zadłużenia. Jednak oficjele z Unii Europejskiej i z Aten zaprzeczają możliwości zmian w strukturze zadłużenia rozciągając w czasie dyskusję na ten temat. Poza tym wyrazem coraz większych obaw uczestników rynku były również taniejące wczoraj surowce.

Reklama

Złoty mocny tylko wobec euro

Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej została przyjęta przez rynki z zaskoczeniem. Po niedawnym porozumieniu prezesa NBP z Ministrem Finansów o wymianie środków unijnych na rynku w celu wzmocnienia złotego nikt nie myślał, że podwyżka nastąpi tak szybko. Jednak rosnące obawy na światowych rynkach, utrzymujące się wysokie ceny paliw i żywności skłoniły Radę do przyspieszenia zacieśniania polityki pieniężnej. Po decyzji złoty umocnił się, jednak bardziej było to widoczne na parze EUR/PLN, która z miejsca spadła o 3 grosze. Mniej efektowna reakcja na drugiej parze wynikła przede wszystkim z spadkowych ruchów eurodolara. To było głównym powodem osłabiania się rodzimej waluty względem amerykańskiej waluty. Od początku dzisiejszych notowań złoty traci na wartości i notuje poziom 3,9135 złotego za euro i 2,7580 złotego za dolara.

Dziś ważne dane z USA

Czwartek przyniesie nam kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Pierwsze dane zostaną opublikowane już o godzinie 11:00 i będą dotyczyć dynamiki produkcji przemysłowej w Strefie Euro. Analitycy oceniają, że odczyt powinien wynieść 6,2% r/r, czyli o 1,1% mniej niż w poprzednim okresie. Następne dane poznamy o godzinie 14:30 i będą one dotyczyć gospodarki amerykańskiej. Sprzedaż detaliczna według szacunków ma wynieść 0,6% m/m, czyli o 0,2% więcej niż w poprzednio. Inflacja PPI w porównaniu do odczytu z marca ma być większa o 0,7% i wynieść 6,5% r/r. Ostatnia publikacja tycząca się gospodarki zza oceanu pokaże liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych. Według oczekiwań rynkowych wartość ta ma spaść z 474 tys. do 430 tys.

Michał Mąkosa

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »