Reklama

Euro w drodze na nowe szczyty

Wczoraj euro/dolar prawdopodobnie rozpoczął nową serię wzrostów, która powinna doprowadzić kurs tej pary do poziomów najwyższych od 14 miesięcy. Sygnałem startowym były lepsze od oczekiwań dane z rynku amerykańskiego.

O godz. 14:30 opublikowano Personal Spending i Core PCE Price Index, czyli wydatki Amerykanów oraz indeks cen PCE. Poziom konsumpcji okazał się lepszy niż oczekiwano i wzrósł w lutym o 0,7% (spodziewano się wzrostu o 0,5%), a inflacja wielkości 0,2% nie zaskoczyła. Nastroje poprawiły także informacje o indeksie podpisanych umów kupna domów w USA. Po serii gorszych od oczekiwań danych z tamtejszego rynku nieruchomości, w lutym zawarto o 2,1% więcej umów niż w poprzednim miesiącu (konsensus wyniósł -1%).

Reklama

Dobre dane z USA poprawiły nastroje i doprowadziły do osłabienia się dolara wobec koszyka głównych walut o 0,11%. Na korzyść kursu euro wobec waluty amerykańskiej zadziałała także wypowiedź prezesa EBC o tym, że inflacja znajduje się trwale powyżej celu zapewniającego stabilność cen. To zapowiada zacieśnianie polityki monetarnej EBC aż do skutku, gdyż podstawowym celem decydentów jest uniknięcie efektów drugiej rundy.

Od strony technicznej, obecne zwyżki kursu EURUSD są częścią fali wzrostów trwającej od połowy lutego (zielona linia na wykresie). Spadki z 22-27 marca okazały się przejściowe i nie przekroczyły trwale wsparcia (oznaczonego dolną pomarańczową linią) prowadzonego od poprzedniego szczytu z 7 marca. Z poziomu ekspansji 100% Fibonacciego (prowadzonych od fali 1) wynika, że najbliższym punktem oporu dla fali 3 jest wysokość 1,4415 - najwyższa od 14 miesięcy. Scenariusz wzrostów w ciągu najbliższych kilku - kilkunastu dni wspiera dodatkowo fakt pozostawania kursu w kanale wzrostowym od początku lutego br.

Aby kurs mógł dotrzeć do tej granicy, najpierw musi dojść do wybicia z kanału spadkowego. Widoczny na 4-godzinnym interwale czasowym kanał wyznacza opór na 1,4156. Poważnym sygnałem wzrostowym będzie też przebicie poziomu poprzedniego szczytu na 1,4219, oznaczonego na wykresie. Ten poziom będzie prawdopodobnie osiągnięty w ciągu dwóch dni - przemawia za tym utworzona formacja świecowa trójki hossy.

Od strony fundamentalnej na rynek Forex mogą dziś wpływać dwie publikacje. O godz. 10:30 poznamy brytyjskie PKB za IV kwartał - dane finalne, a o 16:00 sentyment konsumentów amerykańskich, mierzony wskaźnikiem Conference Board. Lepsze od oczekiwań dane powinny przyczynić się do wzmożonych zakupów aktywów wrażliwych na ryzyko, za jakie uważane jest choćby euro.

Bartosz Boniecki

Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »