Reklama

Eurodolar na niskich poziomach

Zgodnie z naszymi założeniami nie był to dzień jakiegoś wielkiego przełomu na rynku eurodolara. Dopuszczaliśmy zarówno wizję lekkiej korekty na północ, jak i zejścia do 1,0570, gdzie można rozpoznać wsparcie - i rynek wybrał ten drugi scenariusz. Po południu wrócił zresztą na poziomy notowane rankiem, przed 17:00 mamy 1,0625.

Kurs przy 1,06

Reklama

Wydaje się, że w tym tygodniu pogrzebane zostały - w każdym razie na dłuższy czas - nadzieje strony grającej na eurodolarową zwyżkę i kontynuację korekty wzrostowej. Owszem, tydzień temu (w piątek) notowano jeszcze wychodzenie ponad 1,10, m.in. na fali słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, próby takie podejmowano jeszcze w poniedziałek (1,1035), ale finalnie okazało się, że rynek nie ma siły na więcej. Po prostu potwierdził się ogólny, długoterminowy trend. Zapiski z posiedzenia FOMC, choć w sumie niejednoznaczne, zinterpretowano jako raczej jastrzębie.

W tle poza tym cały czas pobrzmiewa niepewność związana z Grecją, mimo że kraj ten spłacił ratę pożyczki z MFW. Z drugiej strony, Ateny zbliżają się ku Rosji, a w maju i czerwcu będą musiały oddać kolejne pieniądze. Dodajmy, że w tym tygodniu europejskie PMI dla usług były co prawda dobre, ale już np. niemieckie zamówienia w przemyśle za luty wypadły tak sobie, sprzedaż detaliczna w Strefie Euro wpisała się w prognozy.

Realne wsparcie to teraz 1,0460 - 1,05. Nie jest powiedziane, że eurodolar zejdzie niżej, a w każdym razie, że przebicie tego wsparcia będzie czymś łatwym i szybkim. Tym niemniej samo jego testowanie jest prawdpodobne w przyszłym tygodniu. Za opory można uznać 1,0640, 1,0680 i 1,0720.

Kondycja orła

Pod koniec zeszłego tygodnia na USD/PLN można było chwytać poziomy niższe niż 3,68, ale finał tygodnia obecnego to wręcz ocieranie się o 3,78. Złoty zdążył się jeszcze w międzyczasie (8 kwietnia) znacznie umocnić, para zeszła poniżej 3,70 - ale wydaje się, że był to nie do końca uzasadniony rajd spekulacyjny, nie towarzyszyły mu bowiem równie adekwatne ruchy eurodolara.

Na EUR/PLN trwa w tym tygodniu aprecjacja naszej waluty, dochodzi nawet do testowania linii 4 zł. Dalszymi wsparciami, gdyby notowania poszły jeszcze w dół, mogą być okolice 3,9760, 3,9220 czy nawet 3,8440. W międzyczasie mogłyby jednak nastąpić słowne interwencje szefostwa NBP czy RPP, ponieważ gremia te nie optują za przesadnie mocnym złotym. W każdym razie złoty do euro może zyskiwać dzięki trwającej operacji QE, obniżającej wartość wspólnej waluty - ale jednocześnie wiemy, że w razie eskalacji np. ryzyka greckiego lub na rynkach wschodnich, złoty może szybko zacząć tracić (być może krótkoterminowo).

Tomasz Witczak

FMC Management

Dowiedz się więcej na temat: ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »