Eurodolar w pobliżu poziomu 1,2200
Dzisiejsza sesja na rynku złotego przyniosła wzrost kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,1750. Wartość dolara amerykańskiego względem rodzimej waluty wzrosła natomiast w okolice 3,4250. Pod koniec notowań w Europie kursy kształtowały się jednak o 2-3 grosze poniżej dziennych szczytów.
Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Nie zaskoczył również komunikat, w którym po raz kolejny powtórzono, iż prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim terminie powyżej i poniżej celu na poziomie 2,5 proc. jest jednakowe. Decyzja ta nie miała żadnego wpływu na rynek złotego.
Za osłabieniem polskiej waluty stały negatywne nastroje inwestycyjne na europejskich giełdach. Na rynek napływały dziś komentarze z Niemiec oraz Austrii dotyczące zakazu niezabezpieczonej krótkiej sprzedaży. Według niemieckiego Ministerstwa Finansów mógłby on objąć nawet wszystkie akcje notowane na krajowej giełdzie. Austria z kolei zdecydowała się przedłużyć zakaz niezabezpieczonej krótkiej sprzedaży walorów krajowych instytucji finansowych co najmniej do końca listopada.
Zniżkę kontynuowały dziś notowana eurodolara - para ta zeszła chwilowo pod poziom 1,2200, nie doszła jednak do ostatnich minimów 1,2140. Pod koniec sesji europejskiej kurs EUR/USD kształtował się w okolicach 1,2240.
Sytuacji na rynku nie zmieniły nawet dużo lepsze od oczekiwań dane z Eurolandu dotyczące nowych zamówień w przemyśle. Wzrosły one w marcu o 5,2 proc. m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 2,0 proc. m/m. Lepiej od prognoz zaprezentowały się również dane o nastrojach konsumentów w USA - indeks Conference Board wzrósł w maju do poziomu 63,3 pkt z 57,7 pkt w kwietniu, podczas gdy przewidywana był niewielka zwyżka do 59,0 pkt.
Joanna Pluta