Reklama

Eurodolar w zawieszeniu przed FOMC

Poranne dobre nastroje panujące wśród inwestorów ukształtowały zachowanie pary EUR/USD na całą dzisiejszą sesję londyńską. Pozytywne nastawienie uczestników rynku wynikało z oczekiwań na dzisiejszą wieczorną decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz przede wszystkim na konferencję prasową z udziałem szefa FED.

Rosną oczekiwania ws. QE3

Reklama

Wśród części inwestorów panuje bowiem przekonanie, że ostatnie dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki mogą skłonić FED do zasugerowania teraz oraz uruchomienia w najbliższej przyszłości kolejnego programu poluzowania ilościowego. Na tym w dużej mierze został zbudowany optymizm nie tylko na eurodolarze, lecz również na parkietach giełdowych. Mimo jednak sprzyjających warunków bykom nie udało się wynieść notowań na nowe szczyty. Próba przełamania maksimów z 20 kwietnia nie powiodła się i notowania powróciły do poziomu 1,3220, a następnie do wsparcia na 1,32. To niepowodzenie nie zachwiało jednak zbytnio postawą strony popytowej, która kolejną próbę wzrostów podjęła po publikacji słabych danych zza oceanu. Wstępny wynik zamówień na dobra trwałego użytku okazał się gorszy niż oczekiwali tego analitycy. Odczyt wyniósł -4,2% m/m i stał się dobrym pretekstem do osłabienia amerykańskiej waluty. Pod koniec sesji kurs głównej pary znów oscylował na poziomie 1,3225, co było sygnałem, że bycza strona rynku może próbować jeszcze podciągać notowania aż do rozpoczęcia konferencja szefa FED. Patrząc jednak na to z drugiej strony dzisiejsza amplituda wahań na eurodolarze zamykała się w granicy 40 pipsów co może sugerować, że równie prawdopodobnym scenariuszem będzie trwanie do wieczora w zawieszeniu.

Lepsze dane wspomagają złotego

Od rana na krajowym rynku walutowym oprócz dobrych nastrojów na globalnych rynkach i powrotu eurodolara powyżej poziomu 1,32 złotego wspierały lepsze od oczekiwań dane z rodzimej gospodarki. Dynamika sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyła i spowolnienie okazało się mniejsze niż szacowano. Lepiej wypadł także odczyt stopy bezrobocia, która w marcu ukształtowała się na poziomie 13,3%. Dzięki takiemu układowi wśród inwestorów znów powróciły spekulacje na temat majowej decyzji RPP ws. stóp procentowych. Negatywny wpływ w postaci słabszego zeszłotygodniowego odczyt produkcji przemysłowej został dziś zredukowany. Dlatego też na rynek rozważał dziś, czy przy takim układzie Rada zdecyduje się zacisnąć jeszcze bardziej politykę monetarną. Patrząc po zachowaniu kursów par złotowych mogłoby się zdawać, że jastrzębie stanowisko jest w przewadze. Jednak dzisiejszy odraz rynku jest zakłócony przez oczekiwania na wieczorne wydarzenia z USA.

Rosnące oczekiwania co do sugestii ws. poluzowania ilościowego pozytywnie wpływają na notowania ryzykowniejszych aktywów, na czym korzysta rodzimy pieniądz. Poprzez to w ciągu dzisiejszego handlu pary złotowe przetestował istotne poziomy wsparcia 3,1645 na USD/PLN i 4,18 na EUR/PLN. W tych okolicach pozostawały także w końcówce obrotów na Starym Kontynencie. Dalsze kształtowanie notowań będzie jednak uzależnione od stanowiska FED i do tego czasu inwestorzy mogą nie podejmować większy decyzji.

Michał Mąkosa

FMC Management

Dowiedz się więcej na temat: pozytywne nastawienie | FOMC | zawieszony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »