Reklama

Eurodolar zwyżkuje

Dzisiejsza europejska część sesji na głównej parze walutowej to wzrost kursu eurodolara. Teraz wyceniany jest on na 1,3571.

Do końca dnia może być już względnie spokojnie, ponieważ większość uczestników rynku, a szczególnie duzi gracze czekają już na decyzje FOMC ws. stóp procentowych oraz konferencję prasową z udziałem prezes - Janet Yellen (od godz. 20:00). Warto dodać, że o tej samej godzinie poznamy najnowsze projekcje ekonomiczne, czyli publikowany cztery razy w roku przez Bank Rezerwy Federalnej dokument zawierający szczegółowe prognozy gospodarcze dla USA.

Co do samej decyzji, ruch na stopach procentowych jest niemal nierealny, a ograniczenie programu QE3 o więcej niż 10 mld USD miesięcznie byłby ogromną niespodzianką i znacznie umocniłoby dolara. Z tego względu szczególnie istotne będzie to, jak będą się przedstawiły najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz w jakim tonie będzie przebiegała konferencja po posiedzeniu.

Reklama

Wiele wskazuje na to ( m.in. dobre odczyty z większości gałęzi amerykańskiej gospodarki), że podwyżki stóp mogą się zacząć wcześniej niż zakłada rynek (połowa 2015 roku), a to również umocniłoby walutę amerykańską.

Złoty nieco zyskał

Dzisiejsza sesja na głównych parach złotowych to umocnienie naszej waluty. Dolar kosztuje 3,0511 PLN, zaś wspólna waluta wyceniana jest na 4,1410 PLN.

Dodajmy, że dziś GUS podał dane o dynamice produkcji przemysłowej za maj 2014 r. Była ona wyższa o 4,4 proc. niż przed rokiem i 1,7 proc. niższa w porównaniu z kwietniem tego roku. To gorzej niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali wzrost na poziome 6,3 proc r/r. dane te nie miały jednak dużego wpływu na wartość złotego.

Przypominamy, jutro Boże Ciało, dzień wolny, więc płynność na rynku złotego będzie mniejsza niż zwykle, z tego względu możliwe są nagłe wahania kursu.

Michał Palenciuk

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »