Reklama

Europejskie giełdy zyskują po wyborach

Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie około 1,3625, który jest bardzo zbliżony do piątkowego zamknięcia. Pary złotowe pozostają stabilne. USD/PLN oscyluję wokół poziomu 3,05, a EUR/PLN 4,1550.

Najsilniejsze wzrosty w Europie zaobserwować można na mediolańskim indeksie FTSE MIB, który zyskuje dziś ponad 2 proc. W piątek S&P i DAX osiągnęły swoje historyczne szczyty w cenach zamknięcia. Niemiecki indeks kontynuuje od rana ruch wzrostowy, na fali dobrych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. Co prawda w ich wyniku na znaczeniu zyskały partie eurosceptyczne, jednak władza została utrzymana w ręku eurooptymistów. Wydaje się, że przez klika dni mogą jeszcze pobrzmiewać echa tych wyborów, jednak nie będzie to trwało zbyt długo, ze względu na zbliżające się posiedzenie EBC, które z pewnością przykuje uwagę rynków.

Reklama

Dziś zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii rynki będą zamknięte ze względu na dni wolne od pracy w tamtych krajach. W związku z bardzo ubogim kalendarzem makroekonomiczny, wydarzeniem które może przykuć uwagę inwestorów będzie zaplanowane na 10:00 wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego.

Polska: Kontynuacja poprawy na rynku pracy

Ostatnie dane za ten miesiąc będą odzwierciedlać postępującą poprawę. Szacujemy, że stopa bezrobocia spadnie do 13,1 proc., a po odsezonowaniu osiągnie najniższy od dwóch lat poziom 12,5 proc. Do spadku stopy przyczynia się wzmożona aktywizacja osób bezrobotnych oraz poprawa w strefie realnej (wzrost zamówień). Planowane zmiany działalności urzędów pracy spowodują znacznie mocniejszy spadek bezrobocia rejestrowanego, które przybliży się do tego z BAEL. Naszym zdaniem sprzedaż detaliczna wzrośnie o 9,0 proc. r/r, czyli najmocniej od marca 2012 r. jednak podobnie jak w tamtym przypadku wpływ na wzrost mają święta, które jednorazowo zwiększają dynamikę r/r., co oznacza, że w przyszłym miesiącu tempo sprzedaży będzie niższe.

Sporządził:

Błażej Kiermasz

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Dowiedz się więcej na temat: zamknięcia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »