Reklama

Fed będzie podnosił stopy procentowe, aż ograniczy inflację

Fed użyje swoich narzędzi, by zatrzymać inflację i nie zawaha się podnosić stóp proc. do czasu jej zatrzymania - powiedział prezes Fedu Jerome Powell we wtorek przed Komisją Bankową Senatu USA. Powell dodał, że w 2022 r. możliwa jest redukcja sumy bilansowej.

"Jeśli sytuacja będzie z czasem wymagała dalszego podnoszenia stóp procentowych, to zrobimy to. Wykorzystamy nasze narzędzia, aby zatrzymać inflację" - powiedział Powell w odpowiedzi na pytania senatorów.  "Prawdopodobnie dopuścimy w nadchodzącym czasie do obniżenia sumy bilansowej, możliwe, że nastąpi to jeszcze w tym roku" - dodał.

Szef Fed Jerome Powell jest przesłuchiwany przed Komisją Bankową Senatu USA we wtorek od 16.00 czasu polskiego w związku z renominacją na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej. 22 listopada przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell został nominowany na drugą, czteroletnią kadencję przez prezydenta Joe Bidena.

Reklama

"Jesteśmy mocno zaangażowani w realizację naszych statutowych celów, jakimi są maksymalne zatrudnienie i stabilność cen. Wykorzystamy wszystkie nasze narzędzia, aby wesprzeć gospodarkę i rynek pracy oraz zapobiec ugruntowaniu się wyższej inflacji" - powiedział prezes Fedu w Senacie.

"Dziś gospodarka rozwija się w najszybszym tempie od wielu lat, a rynek pracy jest silny. (...) Można jednak zacząć dostrzegać, że gospodarka po pandemii prawdopodobnie będzie pod pewnymi względami inna. Dążenie do naszych celów będzie musiało uwzględniać te różnice" - dodał.

Po komentarzach Powella kurs dolara osłabia się o 0,23 proc. wobec koszyka walut do 95,79 pkt.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 25-26 stycznia.

Podczas posiedzenia 15 grudnia 2021 r. Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Fed ogłosił przyspieszenie redukcji skupu aktywów do 30 mld USD. W protokole po posiedzeniu napisano, że podwyżka stóp proc. w USA może być konieczna przed osiągnięciem maksymalnego zatrudnienia.

W wystąpieniu przed komisję senacką przed zatwierdzeniem na swoją drugą 4-letnią kadencję Prezes Fed J. Powell zapowiedział zdecydowaną reakcję w walce z inflacją. Fed podniesie stopy procentowe (spodziewamy się trzech podwyżek w tym roku) oraz ograniczy sumę bilansową prawdopodobnie jeszcze w 2022 (tzw. QT będące przeciwieństwem QE).

Powell powiedział, że gospodarka rozwija się obecnie najszybciej od wielu lat, a rynek pracy jest mocny. Jest to zbieżne z wnioskami z minutes po grudniowym posiedzeniu FOMC (pisaliśmy o tym wcześniej), w którym stwierdzono, że:

(1) podwyżki stóp procentowych mogą być konieczne wkrótce a stan pełnego zatrudnienia zostanie osiągnięty nawet zanim zatrudnienie powróci do stanu sprzed pandemii, wynika to z wycofania się z aktywności gospodarczej przez wielu Amerykanów,

(2) Fed rozważa użycie drugiego instrumentu do zacieśnienia poza podwyżkami QT - zacieśnienia ilościowego, a więc odwrotności QE. QT sprowadza się do pozbywanie się obligacji z bilansu (pasywnie przez brak ich rolowania, ewentualnie aktywnie przez ich sprzedaż).

Inni członkowie FED


Kluczowym wydarzeniem dla rynków była wczoraj seria wystąpień członków FOMC. Potwierdzają one nasz scenariusz dalszego zacieśnienia polityki Fed w najbliższym czasie. Uważana za centrową L.Mester wyraziła poparcie dla podwyżki stóp już w marcu, o ile sytuacja gospodarcza będzie wyglądać jak obecnie.

Poparcie dla normalizacji polityki Fed wyraziła również E.George. Zaznaczyła, że dotychczas Fed rozpoczynał redukcję bilansu w zaawansowanej fazie cyklu podwyżek stóp. Jej zdaniem obecnie redukcję bilansu należy rozpocząć szybciej.

Zarówno L.Mester i E.George w tym roku są członkami głosującymi FOMC. W podobnym tonie dzień wcześniej wypowiadał się R.Bostic. Widzi on 3 podwyżki stóp w tym roku, jest otwarty na pierwszą w marcu. Opowiada się również za zmniejszaniem bilansu Fed relatywnie wcześnie w cyklu podwyżek stóp. Nie jest on w tym roku członkiem głosującym w FOMC, ale w poprzednich miesiącach dobrze przewidywał kierunek ewolucji polityki Fed. Jest wymieniany w gronie kandydatów na wiceprezesa tej instytucji.

Retoryka członków FOMC wskazuje więc, że w tym roku powinniśmy oczekiwać 3 podwyżek stóp w USA. Na wczesnym etapie cyklu Fed powinien też rozpocząć redukcję swojego bilansu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »