Reklama

FED obawia się o rynek pracy

W opublikowanym wczoraj protokole z ostatniego posiedzenia FED znalazły się obawy o sytuację na rynku pracy. Kilku członków podkreśliło, że dopóki sytuacja konsumentów nie ulegnie poprawie, tak długo nie można liczyć, że wydatki konsumpcyjne będą stale rosły, a zacieśnienie polityki monetarnej może być ryzykowne.

Jednak warto w tym momencie przypomnieć ostatnie dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Liczba etatów wzrosła o ponad 160 tys., co pozwala mieć nadzieję, że obawy członków FED już niedługo mogą odejść w niepamięć. Po wczorajszej sesji waluta amerykańska nadal pozostaje silna i dziś rano kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3360.

Reklama

Złoty pod wpływem zagranicznych inwestorów

Dzisiejszy poranek przyniósł kolejną wypowiedź dotyczącą obecnego konfliktu pomiędzy NBP a polskim rządem. Tym razem Andrzej Rzońca z RPP powiedział, że nie zdziwiłby się, gdyby część członków podała się do dymisji w sytuacji, o której wczoraj mówił Bratkowski. Póki co jednak nie ma to wpływu na zachowanie par złotowych, które nadal uzależnione są od nastrojów globalnych. Aktualnie kurs EUR/PLN wynosi 3,8320, a para USD/PLN znajduje się na poziomie 2,8690.

Dane tylko przed południem

Dzisiejszy dzień przyniesie wiadomości jedynie ze Strefy Euro. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 9:58 i będzie dotyczyła ostatecznego odczytu indeksu PMI dla sektora usługowego. Oczekiwania inwestorów wskazują na odczyt na poziomie 53,7 pkt (poprzednio 51,8 pkt). Z kolei o 11:00 poznamy ostateczny odczyt dynamiki PKB za IV kw. oraz aktualny poziom inflacji PPI. W pierwszym przypadku spodziewane jest utrzymanie odczytu na poziomie -2,1% r/r, natomiast inflacja ma wynieść -0,4% r/r, czyli nieco więcej niż poprzednie -1%.

Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: Fed | rynek pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »