Reklama

"Figury" były lepsze od prognoz

Utrzymujące się w środę dobre nastroje na rynkach finansowych oraz zdecydowane osłabienie dolara stały się źródłem umocnienia złotego i innych walut regionu.

O godzinie 17:53 kurs USD/PLN testował poziom 2,7184 zł, spadając o 3,3 gr w stosunku do wtorkowego zamknięcia. Para EUR/PLN traciła natomiast 1,8 gr i testowała poziom 4,1004 zł.

Reklama

Na światowych rynkach w dalszym ciągu utrzymuje się dobry klimat inwestycyjny, co preferuje waluty krajów zaliczanych do rynków wschodzących. Dziś dodatkowo dobre nastroje były podsycane w większości dobrymi danymi ze Stanów Zjednoczonych.

Raport o sprzedaży nowych domów, podobnie jak opublikowane w poniedziałek dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, pozytywnie zaskoczył. Jeszcze większym zaskoczeniem był spadek nowych bezrobotnych z 501 tys. do 466 tys., podczas gdy oczekiwano spadku do 500 tys. W lepszym świetle amerykańską gospodarkę postawiły też dane o październikowych wydatkach Amerykanów i listopadowym indeksie Uniwersytetu Michigan. W obu przypadkach opublikowane "figury" były lepsze od prognoz.

Inwestorzy zignorowali natomiast opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o sprzedaży detalicznej (2,1 proc.) i stopie bezrobocia (11,1 proc.). Zgodnie z oczekiwaniami większego wrażenia nie zrobiła na nich również decyzja i komunikat po zakończonym dziś dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (stopy nie zostały zmienione).

Dzisiejsze umocnienie złotego potwierdza dominacje podaży na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. Jest to również sygnał, że test poziomu 4 zł przez euro oraz idący z tym w parze spadek dolara przynajmniej do 2,65 zł, jest realny do zrealizowania jeszcze w tym roku.

---

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

Dowiedz się więcej na temat: była | nastroje | lepsze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »