Reklama

Figury makro ponownie szkodzą wspólnej walucie. Co ze złotym?

Dzisiejsza sesja ponownie sprowadziła kurs głównej pary walutowej poniżej poziomu 1,30. Za powyższy stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim słabe odczyty z Niemiec i USA. Rano poznaliśmy odczyt indeksu instytutu IFO za kwiecień z Niemiec. Odczytana wartość wyniosła 104,4 pkt, wobec prognozy 106,2 pkt i wartości poprzedniej 106,7 pkt.

Dane te w połączeniu z wczorajszymi odczytami indeksów PMI dla przemysłu i usług w tym kraju dają nam nie najlepszy obraz kondycji niemieckiej gospodarki. Po tej informacji główna para mocno traciła na wartości. W dalszej części dnia byki próbowały odrabiać straty, ale gorsze od prognoz odczyty wskaźników dotyczących zamówień na dobra trwałego użytku w USA znacznie pogorszyły nastroje. Obecnie para EUR/USD jest wyceniana na 1,2987.

Czy istnieje przestrzeń do obniżki stóp przez RPP?

Złoty w ślad za główna parą walutową traci dziś na wartości. Dolar wyceniany jest na 3,1943 PLN, euro zaś kosztuje 4,1503 PLN.

Reklama

Dziś rano dotarła do nas informacja, że Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów, stwierdził, iż istnieje duża przestrzeń do dalszych cięć kosztu pieniądza. Być może rzeczywiście istnieje taki obszar, ale nie wysuwałbym takiego wniosku tylko na podstawie ostatnich danych z Polski, skoro nie zaczęły jeszcze w pełni funkcjonować ostatnie obniżki.

Jednak, jak słusznie stwierdza pan wicepremier, dalszy spadek stóp procentowych może obniżyć atrakcyjność zakupu naszych obligacji przez inwestorów zagranicznych, co zapewne zmartwiłoby samego ministra finansów. Z drugiej strony, zmniejszyłoby to koszty obsługi długu publicznego. Jaką radę podejmie RPP? Moim zdaniem na najbliższym posiedzeniu wstrzyma się z obniżkami.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: wspólna waluta | waluty | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »