Forint pozostanie pod presją
Zdaniem analityków BNP Paribas forint pozostaje pod presją i czeka na zapowiedź rządowego planu reform.
Agencja Standard & Poor's obniżyła w czwartek perspektywę długoterminowego ratingu Węgier ze stabilnej do negatywnej - wynika z raportu agencji. Jednocześnie agencja potwierdziła długo- i krótkoterminowe ratingi kredytowe na poziomie BB/B.
"W naszej opinii, ostatnie zmiany w funkcjonowaniu niektórych instytucji nadzorczych mogą dodatkowo osłabić efektywność instytucjonalną Węgier. Zrewidowaliśmy więc naszą perspektywę dla długoterminowego ratingu kredytowego do negatywnej ze stabilnej i jednocześnie potwierdzamy długo- i krótkoterminowe ratingi kredytowe na poziomie BB/B" - napisano w komunikacie agencji.
"Perspektywa negatywna oznacza potencjał do obniżenia ratingu, jeśli polityka Węgier osłabi zaufanie i prognozy wzrostu gospodarczego w średnim okresie lub jeśli znacząco podniesie koszty finansowania i narazi Węgry na zmniejszenie wpływów kapitałowych" - dodano.
FORINT
"Według p.o. szefa węgierskiego Związku Banków Daniela Gyurisa rząd nie planuje podejmowania żadnych dramatycznych posunięć, żeby pomóc zdenerwowanym kredytobiorcom mających kredyt w walucie obcej, co może mieć swoje konsekwencje. Rząd nie zamierza zajmować się wszystkimi zadłużonymi w walucie obcej gospodarstwami domowymi lub małymi i średnimi przedsiębiorcami mającymi kredyt w walucie obcej. Taki komentarz pomógł forintowi odzyskać trochę sił w kwotowaniach intraday we wtorek, ale myślimy, że forint pozostanie pod presją do czasu ogłoszenia przez rząd konkretnego planu" - napisali w komentarzu analitycy BNP Paribas.
Z kolei analitycy Moody's Investors Service obniżyli dwie z czterech podstawowych ocen kredytowych (BCAs) dla Budapesztańskiego Banku, K&B Banku, Węgierskiego Erste Banku i MKB Banku. Według agencji Moody's za taką decyzją stoją: pogarszająca się sytuacja gospodarcza i otoczenie na Węgrzech, a także polityka samych banków, czyli prowadzona franczyza, wartość aktywów oraz ich rentowność.
ROZSTRZYGNIĘCIE W SPRAWIE STÓP
Analitycy Royal Banku of Scotland podkreślają, że wyniki wtorkowego głosowania w sprawie stóp są mniej pewne. Obecnie podstawowa stopa wynosi 5,25 proc.
Na Węgrzech wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na cały etat wzrosły w styczniu o 2,5 proc., czyli znacznie poniżej oczekiwań wynoszących 4,8 proc.
Jako efekt zmian PIT wynagrodzenie netto wzrosło w 2013 roku o 3,9 proc. rdr przekładając się na 0,2 proc. realny wzrost płac (inflacja wyniosła 3,7 proc.).
"Patrząc perspektywicznie uważamy, że niekorzystne warunki gospodarcze pozostawiają niewiele przestrzeni dla dynamicznego wzrostu wynagrodzeń w 2013 roku wobec 2012 roku" - napisali w komentarzu analitycy UniCredit.
Ich zdaniem niskie zatrudnienie i brak wzrostu w wynagrodzeniach w ujęciu realnym wraz z kurczącą się konsumpcją prywatną pozostaną czynnikami powstrzymującymi ożywienie w ciągu całego 2013 roku.