Reklama

Frank celuje w rekordy

Złoty we wtorek stracił na wartości do głównych walut. O godzinie 17:49 kurs USD/PLN testował poziom 3,0400 zł, EUR/PLN 3,9887 zł, a CHF/PLN 3,1968 zł. O ile w przypadku dolara i euro straty ograniczyły się do 1-2 gr, to przecena w relacji do szwajcarskiej waluty przekroczyła 5 gr.

W mocnym osłabieniu złotego do franka nie było dziś nic wyjątkowo. Równie mocno traciły także inne waluty. W tym te najważniejsze. Kurs EUR/CHF spadł 1,2474 z 1,2636 wczoraj na zamknięciu, co zapowiada rychły atak na wyznaczony przed świętami historyczny dołek na 1,2436. Analogiczny dołek z października br. przetestowała, a następnie pogłębiła para USD/CHF. Nowe historyczny minimum zostało wyznaczone na poziomie 0,9433. Zwrot w końcówce notowań sprawia jednak, że w tym tygodniu może ono już nie zostać pogłębione. Może do tego dojść natomiast w przyszłym miesiącu.

Reklama

Perspektywa dalszego umocnienia franka w relacji do głównych walut sprawia, że należy się liczyć z możliwością dalszych wzrostów CHF/PLN. Również w najbliższych dniach. Dlatego też ruch tej pary w kierunku ubiegłorocznych maksimów (3,3365 zł), włącznie z ich testem w styczniu, wydaje się być realnym scenariuszem. Jednak już znaczące, a przede wszystkim trwałe, przełamanie wspomnianego poziomu, jest mało prawdopodobne. Głównie z uwagi na perspektywę umocnienia złotego w przyszłym roku, w reakcji na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

W środę złoty wciąż może pozostawać pod lekką presją sprzedających w relacji do euro i dolara oraz nieco silniejszą w stosunku do franka. Brak ważnych publikacji makroekonomicznych sugeruje jednak ograniczenie zmienności. Powrót inwestorów z Londynu ma szanse natomiast znaleźć odbicie we wzroście obrotów. Jednakże na powrót rynku walutowego do normalnej aktywności, trzeba będzie zaczekać do nowego roku.

---

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »