Reklama

Funt na równi pochyłej

Awersja do ryzyka związana z ogromną niepewnością w post-referendalnym środowisku sprawia, że inwestorzy wyraźnie wyprzedają funta. Na to nakładają się obawy czysto gospodarcze - recesja w 2017 r., na co Bank Anglii już za kilka miesięcy może odpowiedzieć cięciami stóp procentowych - a także polityczne. Według informacji napływających z Partii Konserwatywnej proces wyboru następcy Davida Camerona może zostać przyspieszony, w efekcie nowego premiera, który miałby zgodnie z wolą narodu wyrażoną w referendum wyprowadzić kraj z UE, poznamy nie później niż 2 września.

Tymczasem szkoccy politycy poinformowali dzisiaj po spotkaniu z unijnymi politykami, że ci chętnie widzieliby Szkocję jako 28 członka UE, zamiast obecnej Wielkiej Brytanii. To otworzyłoby drogę do kolejnych pytań o przyszłość funta w obecnej formie.

Na parze GBP/USD naruszyliśmy dzisiaj poziom piątkowego dołka przy 1,3219 schodząc do 1,3151. Wydaje się jednak, że wobec powyższych ryzyk funt wydaje się być wciąż drogi, a aby sytuacja mogła się ustabilizować, to wpierw rynki mogą nadmiernie przereagować w dół. Co to oznacza? W długim terminie poziom 1 funt - 1 dolar nie będzie przekłamaniem. W średnim można wskazać okolice 1,15-1,20 USD za GBP - niewykluczone, że w te wakacje.

Reklama

W kraju uwagę zwraca fakt, że złoty nie jest tak słaby, jak można było się tego obawiać. To sygnał, że zniżka GBP/PLN będzie większa. Jeszcze w wakacje funt może zbliżyć się do poziomu 5 zł, a w długim terminie zmierzać w stronę 4,50 zł.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »