Reklama

Głód podaży na długim końcu krzywej

Dochodowość 10 letnich obligacji zmniejsza dystans do Bundów i krótkiego końca dzięki ograniczonej podaży i dobrym informacjom ze sfery fiskalnej.

Tak samo jak pozostałe kraje regionu Polska opublikuje w tym tygodniu dane o inflacji. Spodziewamy się ruchu z 3,6%r/r do 3,9%. Próg 4% zyskał na znaczeniu po sugestii Andrzeja Kaźmierczaka, że przekroczenie go przy wysokich oczekiwaniach inflacyjnych wzbudzi potrzebę agresywniejszej reakcji RPP.

PLN odrobił w pełni marcowe straty, wracając do poziomu wsparcia 3,95/euro. Pomogła mu w tym względnie jastrzębia RPP utwierdzając na rynkach przekonanie o agresywnym zacieśnianiu w kolejnych dwóch kwartałach i dając sygnał, że co najmniej dotrzyma kroku EBC. Poza tym działania prywatyzacyjne doprowadzą do dodatkowego popytu na złotego w kolejnych sześciu miesiącach. Skok inflacji powinien wzmocnić oczekiwania podwyżek stóp procentowych i zabezpieczyć ostatnie zyski złotego.

Reklama

Lepsze dane fiskalne wciąż płyną: efekt ogłoszonego niemal całkowitego wstrzymania w najbliższym czasie emisji długu na długim końcu krzywej dochodowości wzmacniają wypłata z zysku NBP i zmiany w systemie emerytalnym.

Ostatnia aukcja 10-letnich obligacji odbyła się w styczniu. Na najbliższe trzy miesiące nie zaplanowano żadnej (papiery te mogłyby się ewentualnie pojawić na aukcji zamiany). Oprócz tego dyrektor departamentu długu MinFin Piotr Marczak zakomunikował:

Widzimy możliwość wykorzystania BGK do wspierania rynku obligacji, gdyby pojawiły się na nim napięcia niezwiązane z oceną fundamentalną. BGK mógłby wówczas kupować na rynku wtórnym papiery skarbowe. (...)

My możemy gwarantować BGK, że w razie potrzeby takie papiery odkupimy. Spread dochodowości 10- i 2-letnich obligacji spadł ze 140pb do 113pb. Asset swap spread dla 10-letnich papierów zawęził się o 33pb w ciągu miesiąca. Różnica dochodowości 10-letnich obligacji polskich i niemieckich jest teraz (268pb) najmniejsza od maja 2010 roku, gdy nasiliły się napięcia w Grecji. 240pb może być teraz trwałym poziomem wsparcia, przynajmniej do czasu wzmocnienia wiarygodności planów zacieśnienia fiskalnego po wyborach.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »