Reklama

Grecja zaakceptowała pakiet reform

Po wczorajszym osłabieniu euro w stosunku do dolara, w godzinach nocnych wspólna waluta próbowało odrabiać straty. Niestety byki okazały się zbyt słabe i w tej chwili góruje strona podażowa. Na chwilę obecną kurs eurodolara wynosi 1,2751.

Na wczorajszą wypowiedź Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, o nie najlepszym stanie gospodarek w Strefie Euro, rynek zareagował silną przeceną bardziej ryzykowanych aktywów i walut (w tym euro).

Reklama

Na dzisiejszy kurs eurodolara wpływ może mieć decyzja EBC ws. stóp procentowych (rynek zakłada jednak, iż koszty kredytu nie zmienią się) oraz raport o handlu zagranicznym w USA, w którym zawarty będzie bilans handlu zagranicznego, eksport, oraz import.

Złoty lekko odrobił straty, ale nadal słaby

Na parach złotówkowych, po wczorajszym gwałtownym osłabieniu naszej waluty w stosunku do euro i dolara, w nocy złoty lekko odrobił straty. W tej chwili kurs EUR/PLN wynosi 4,1411, a wykres USD/PLN znajduje się na poziomie 3,2459. Na parze EUR/PLN przebita została linia trendu spadkowego i testowany był opór na 4,1459. Bykom nie udało się jednak wznieść ponad ten poziom. Na USD/PLN przebity został natomiast opór w okolicach poziomu 3,2255.

Wczoraj późnym wieczorem grecki parlament przyjął program oszczędnościowy, zawierający pakiet reform. Program ten zakłada reformę rynku pracy, podwyżki podatków, podwyższenie wieku emerytalnego oraz cięcia wydatków budżetowych. Dzięki przyjęciu tego pakietu Grecja będzie mogła otrzymać kolejną transzę pomocy w wysokości 31,5 mld EUR.

Warto jednak dodać, że obywatele Grecji w większości nie są zadowoleni z działań rządu Samarasa, czego widomym znakiem jest trwający od wczoraj strajk generalny, jak również demonstracje na ulicach Aten. Poza Grecją rynek skupia się obecnie na możliwości wystąpienia "klifu fiskalnego" zza oceanem, jeżeli to zjawisko by wystąpiło, wówczas gospodarka Stanów Zjednoczonych zostałaby zepchnięta w kierunku recesji.

Co nas dzisiaj czeka?

Dzisiaj o godzinie 13.45 poznamy decyzje ECB ws. stóp procentowych, 45 minut później odbędzie się konwencja prasowa po posiedzeniu ECB.

Także o 14.30 poznamy raport o handlu zagranicznym w USA, zawarty w nim będzie bilans handlu zagranicznego, eksport, oraz import. O tej samej godzinie przedstawiona będzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: waluty | wspólna waluta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »