Reklama

Grecko-amerykańskie nadzieje wsparły złotego

Wyraźna poprawa nastrojów na rynkach globalnych, wsparta nadziejami na przegłosowanie wotum zaufania dla nowego greckiego rządu oraz na dłuższe odreagowanie kilkutygodniowych spadków na Wall Street, znalazła odzwierciedlenie w aprecjacji złotego.

Zyskał on do wszystkich głównych walut. O godzinie 18.34 kurs USD/zł testował poziom 2,7582 zł, euro/zł 3,9736 zł, a frank/zł 3,2779 zł.

Inwestorzy przede wszystkim żyli dziś nadziejami na uzyskanie wotum zaufania przez nowy rząd G. Papandreu, traktując to jako przepustkę do zatwierdzenia przez grecki parlament nowego programu oszczędnościowego (głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na 28 czerwca), co jest w tej chwili jedyną przeszkodą w wypłaceniu, wartej 12 mld euro, piątej transzy pomocy finansowej przyznanej Atenom przed rokiem. Wniosek o wotum zaufania ma być głosowany dziś około godziny 23:00. Wiele wskazuje na to, że znajdzie on akceptację.

Reklama

Ten grecki optymizm wpisywały się w nadzieje na nieco trwalsze odreagowanie kolejnych siedmiu spadkowych tygodniu na Wall Street. To realny scenariusz, o ile jutro Ben Bernanke nie przestraszy inwestorów (o godzinie 20.15 zaplanowana jest konferencja prasowa po dwudniowym posiedzeniu FOMC).

Proces aprecjacji złotego wspierały też prasowe doniesienia o mniejszym o 25 proc. od zakładanego deficycie budżetu w tym roku oraz o możliwym częściowym wstrzymaniu emisji długu. Humory nieco mogła natomiast popsuć przedpołudniowa publikacja indeksu niemieckiego instytut ZEW. W czerwcu spadł on do -9 pkt., wyraźnie przekraczając prognozy i notując najniższy poziom od początku 2009 roku.

W środę rynek walutowy powinien z jednej strony koncentrować się na publikowanych danych o majowej sprzedaży detalicznej (prognoza: 13,1 proc. R/R), stopie bezrobocia (prognoza: 12,1%) i inflacji bazowej (prognoza: 2,2 proc. R/R) oraz czerwcowych raportach o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej w Polsce. Z drugiej, będzie natomiast pozycjonować się w oczekiwaniu na publikowane wieczorem wyniki dwudniowego posiedzenia FOMC i konferencję prasową Bernanke, na które rodzimi inwestorzy będą mogli zareagować dopiero w piątek, po czwartkowym święcie Bożego Ciała.

Sytuacja techniczna na wykresach USD/zł i euro/zł, gdy w ostatnich dniach nie udała się próba sforsowania ważnych krótko- i średnioterminowych oporów, wskazuje na możliwość umocnienia złotego. Nie zmieniła się za to sytuacja na parze frank/zł. W dalszym ciągu test okolic 3,36 zł wydaje się bardziej prawdopodobny niż powrót do 3,20 zł.

Marcin R. Kiepas

Ostrzeżenie o ryzyku: Dom Maklerski X-Trade Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w powyższym tekście.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »