Reklama

Ile jeszcze zyska złoty?

Rewelacyjny odczyt PKB przełożył się dzisiaj na złotego. Wprawdzie trudno prognozować, czy to skłoni RPP do podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu 21-22 grudnia b.r., ale w pewnym sensie inwestorzy dostali mocny pretekst.

Bo wzrost na poziomie 4,2 proc. r/r to dowód, że polska gospodarka radzi sobie coraz lepiej i warto się zainteresować polskimi aktywami -prognozy wzrostu PKB dla Polski podwyższył bank JP Morgan (w całym 2010 r. spodziewa się 3,6 proc. r/r wobec 3,5 proc. r/r wcześniej). W efekcie po południu udało się zejść poniżej bariery 4,05 zł za euro, co teoretycznie może dać pretekst do ruchu w stronę 4,0150-4,0250 zł. Stanie się tak przy założeniu, że zobaczymy przynajmniej kilkunastogodzinne zatrzymanie spadków na euro/dolar. Dzisiaj ta para zeszła poniżej bariery 1,3000, ale poziom 1,2950 nie został naruszony. Ze strefy euro nie napłynęły jednak pozytywne informacje - cały czas inwestorzy obawiają się rozszerzenia problemów na kolejne kraje PIIGS. Po południu napłynęły dość dobre odczyty z USA - indeks Chicago PMI wzrósł w listopadzie do 62,5 pkt., a indeks zaufania Conference Board osiągnął 54,1 pkt. To teoretycznie powinno wspierać dolara, ale inwestorzy uznali, że są to dane, które zmiejszają ryzyko i dają pewien pretekst do odreagowania przeceny bardziej ryzykownych aktywów. Stąd też kurs euro/dolar wzrósł w ostatnich 2 godzinach z rejonu 1,2968 w okolice 1,3025. Ruch ten nie wydaje się być jednak trwały.

Reklama

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Euro/dolar: To, że spadki zostały na razie powstrzymane w ważnej strefie 1,2950-1,3000 to dobry sygnał. Nie oznacza to jednak od razu, że zobaczymy szybkie odreagowanie w górę. Na dzisiaj mocnym oporem będą okolice 1,3060, czyli wczorajszego minimum. Wydaje się, że rynek jeszcze raz spróbuje przetestować dzisiejsze minima na 1,2968. Od tego będzie zależało, czy uda się stworzyć podstawę do 1-2 dniowego odreagowania w stronę 1,3250-1,3300. Tak jak pisałem w porannym komentarzu - kluczowe daty to 2 grudnia (posiedzenie ECB) i 6-7 grudnia (spotkania unijnych ministrów finansów). W międzyczasie mamy bardzo ważne dane z rynku pracy w USA - 3 grudnia.

Marek Rogalski

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Dowiedz się więcej na temat: PKB | USA | złoty | Rada Polityki Pieniężnej | Ale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »