Reklama

Inflacja pomogła polskiej walucie!

Dane z polskiej gospodarki zaskoczyły, prowadząc do wzrostu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w marcu. Dzięki temu złoty zyskał w minionym tygodniu względem dolara oraz ograniczył straty wobec franka.

Silny wzrost inflacji...

Wzrost dynamiki cen konsumenta do poziomu 3,8 proc. R/R okazał się dla rynku dużym zaskoczeniem. Dane sugerują, iż podwyżka podatku VAT w dużym stopniu została przeniesiona na konsumenta, a to istotny sygnał dla RPP. Indeks cen producenta rośnie jeszcze szybciej - roczna dynamika drugi miesiąc z rzędu przekroczyła 6 proc. pokazując zagrożenia dalszym wzrostem CPI. W tej sytuacji średnioroczna inflacja może przekroczyć w tym roku 3,5 proc., czyli górne ograniczenie celu inflacyjnego.

...i dobra kondycja sektora przedsiębiorstw...

Jednocześnie dużym zaskoczeniem okazały się dane o zatrudnieniu. Wzrost zatrudnienia o 3,8 proc. pokazuje rosnący optymizm przedsiębiorstw, co w połączeniu z dobrymi danymi o produkcji daje Radzie pewien komfort przy decyzji o podwyżce stóp. Taka decyzja niesie bowiem w tych warunkach mniejsze zagrożenie dla poziomu aktywności gospodarczej.

Reklama

...zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp

W obecnej sytuacji oczekujemy, iż na marcowym posiedzeniu stopy procentowe zostaną podniesione. Należy jednak odnotować, iż taki ruch w dużej części (choć jeszcze nie całkowicie) jest wyceniony na rynku - zatem potencjał decyzji o podwyżce do umocnienia złotego jest ograniczony.

Rynki globalne nadal niezdecydowane

Miniony tydzień przyniósł wzrost na globalnych rynkach akcji oraz umocnienie euro względem dolara (pomimo spadków na początku tygodnia na parze EURUSD). Teoretycznie są to zatem czynniki sprzyjające notowaniom złotego. W ostatnich tygodniach jednak nawet takie sprzyjające otoczenie nie gwarantowało dobrej koniunktury na rynkach wschodzących i w przypadku Polski widać to było w notowaniach akcji spółek na GPW. Nadal uważamy, iż w perspektywie kilku tygodni ryzyko osłabienia złotego przeważa nad ryzykiem jego umocnienia. W piątek o godzinie 15 dolar kosztował 2,8750 złotego, euro 3,92 złotego, zaś frank szwajcarski 3,0260 złotego.

dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Ostrzeżenie o ryzyku: Dom Maklerski X-Trade Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w powyższym mailu.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2010

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »