Reklama

Inflacja w Polsce zaskakuje rynki

Podjęta dziś próba skutecznego przebicia się przez poziom 1,45 nie powiodła się. Byki rozjuszone wczorajszym niepowodzeniem od samego początku sesji europejskiej atakowały ustanowiony wczoraj szczyt.

Jednak mając nadal w pamięci wczorajsze słowa Jamesa Bullarda z FED z St. Louis szybko straciły część animuszu. Także gorsze od oczekiwań dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro, która w luty wyniosła 7,3% r/r przy oczekiwanych 7,8% r/r zmniejszyły szanse na przełamanie oporu. To spowodowało, że cześć inwestorów przystąpiła do realizacji zysków, lecz nadal większość liczyła na umocnienie się wspólnej waluty. Nie trwało to jednak długo. Po publikacji lekko tylko niższych danych na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w USA, która wyniosła 0,4% m/m inwestorzy przystąpili do realizacji zysków i kurs eurodolara zaczął zniżkować. Pod koniec sesji europejskiej wahał się na poziomie 1,4465.

Reklama

Mocny skok inflacji w marcu

Dzisiejszy dzień obie pary złotowe rozpoczęły od spadków. W dużej mierze wynikało to z dobrych nastrojów na głównej parze walutowej, a także w kontekście dzisiejszej istotnej publikacji z wczorajszej jastrzębiej wypowiedzi Andrzeja Bratkowskiego. Czynniki te pozwoliły polskiej walucie na aprecjację, jednak w miarę zbliżania się do godziny ogłoszenia danych i słabnięcia byków na eurodolarze ruch na złotym powoli zmieniał swój kierunek zmniejszając jednocześnie skalę wahań.

Bardziej dynamiczna reakcja zaszła dopiero po ogłoszeniu poziomu marcowej inflacji w Polsce. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł nieoczekiwanie do poziomu 4,3% r/r, przy szacowany przez ekspertów wzroście do 3,8% r/r. Zaskoczyło to rynki na tyle, że kurs USD/PLN zanurkował w okolice 2,7230, a EUR/PLN zanotowało wartość 3,95. Te poziomy nie utrzymał się jednak długo i pod koniec sesji za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 2,7370, a za euro 3,96.

Wyższy odczyt inflacji wywołał też komentarze ze strony członków RPP. Jan Winiecki i Anna Zielińska Głębocka stwierdzili, że RPP powinna podjąć odpowiednie działania, by zahamować wymykającą się spod kontroli inflację. W obliczu takiej postawy może nastąpić wzrost oczekiwań, co do podwyżki stóp procentowych już w maju.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »