Reklama

Inflacja w strefie euro najwyższa od dwóch lat

Podobnie, jak rok wcześniej, trudno było zaobserwować efekt stycznia na warszawskim parkiecie. Po nerwowym miesiącu jego bilans ostatecznie zamknął się zniżką sięgającą 0,7%. Tym razem wyraźnie lepiej od blue chips wypadły małe spółki.

Podczas gdy WIG20 stracił 1,4%, to sWIG80 poszedł w górę o 2,5%. Przez dużą część minionego roku to przedsiębiorstwa pozwalały lepiej zarobić. Styczeń miał bohaterów w postaci spółek chemicznych. Ich notowania podskoczyły o blisko jedną czwartą. Słabo natomiast zachowywali się deweloperzy oraz spółki budowlane. WIG-Deweloperzy, głównie za sprawą GTC, stracili blisko jedną dziesiątą. WIG-Budownictwo zniżkował o 4,5%. Oba te sektory pozostają pod presją przede wszystkim z uwagi na obawy o marże spółek.

Nastawienie do nich jest na tyle złe, a wyceny ich akcji na tyle atrakcyjne, że wydają się coraz ciekawszym wyborem na kolejne miesiące.

Reklama

Jak można było przypuszczać emocje związane z zaostrzeniem konfliktu w Egipcie nie są dobrym miernikiem obecnych nastrojów na rynkach akcji. Dni Mubaraka są raczej policzone, co skłania bardziej do oczekiwania na uspokojenie atmosfery, niż eskalację obaw. Klimat i skłonność do ryzyka bardziej będą zależeć od kolejnych wiadomości gospodarczych, niż doniesień z Egiptu. Zarówno grudniowe wydatki konsumentów w USA, jak i styczniowy Chicago PMI okazały się lepsze od przewidywań, co pomogło odrobić część piątkowych strat amerykańskim parkietom. To powinno wystarczyć do ustalenia dobrego klimatu na wtorkowe notowania na Starym Kontynencie.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Poniedziałkowe notowania potwierdziły, że wydarzenia w Egipcie mają dla rynków finansowych bardziej emocjonalne, niż racjonalne znaczenie

Inflacja w strefie euro sięgnęła najwyższego poziomu od 2 lat, co na porządku dziennym stawia pytanie o przyszłą politykę ECB

Rynki nieruchomości

Wzrost inflacji w strefie euro do 2,4%, najwyższego poziomu od 2 lat, jest z punktu widzenia rynków nieruchomości na Starym Kontynencie dużo ważniejszą wiadomością niż bieżące doniesienia o ich kondycji. Coraz bardziej uzasadniona staje dyskusja na temat przyszłej polityki Europejskiego Banku Centralnego, który będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie o trwałość presji inflacyjnej. Wiemy przy tym, że z nadmierną inflacją boryka się od miesięcy Wielka Brytania. Tym samym temat zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej na Starym Kontynencie staje się jak najbardziej aktualny. Dla próbujących okrzepnąć rynków nieruchomości w Europie byłoby to poważnym wyzwaniem.

Dziś poznamy grudniowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Mają się utrzymać na poziomie z poprzedniego miesiąca. Istotna będzie przede wszystkim ich struktura i to, w jak wyglądają w sektorze prywatnym oraz publicznym. Dotychczas poprawa była efektem wzrostu w tym drugim segmencie.

Zespół Analiz

Home Broker

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »