Reklama

Inwestorzy wierzą, iż pomoc dla Grecji nadejdzie szybko

W czwartek na rynkach wyczuwalny był ostrożny, ale jednak optymizm. Było to zauważalne zwłaszcza na rynkach akcji - w Warszawie indeks WIG20 poszedł blisko 2 proc. w górę. Złoty lekko zyskał, ale euro pozostało w okolicach 3,91 zł, a dolar 2,9550 zł.

W czwartek na rynkach wyczuwalny był ostrożny, ale jednak optymizm. Było to zauważalne zwłaszcza na rynkach akcji - w Warszawie indeks WIG20 poszedł blisko 2 proc. w górę. Złoty lekko zyskał, ale euro pozostało w okolicach 3,91 zł, a dolar 2,9550 zł.

Kłania się zbliżający się długi weekend (wolny poniedziałek) połączony z szybko zmieniającą się sytuacją wokół Grecji, a także końcówka miesiąca. Niewykluczone, zatem, że wyraźniejszy popyt na złotego zobaczymy dopiero na początku maja, przy założeniu, że sytuacja wokół Grecji będzie zmierzać w dobrym kierunku. Dzisiaj lider opozycyjnej partii SPD w Niemczech stwierdził, iż pakiet pomocowy dla tego kraju trzeba uchwalić jak najszybciej, gdyż stabilność strefy euro jest kluczowa.

Jeżeli kampania przed zaplanowanymi na 9 maja wyborami lokalnymi zaczyna iść w tym kierunku, to bardzo dobry sygnał. Dotychczas można było odnieść wrażenie, iż kanclerz Merkel z rządzącej CDU chce jak najwięcej zyskać na sceptycyzmie Niemców, co do pomagania Grekom. Inwestorzy odnotowali też wypowiedź unijnego komisarza Olli Rehn'a, który wyraził nadzieję, iż negocjacje zakończą się w najbliższych dniach. Niewykluczone, zatem, iż komunikat w tej sprawie poznamy już w najbliższą niedzielę. W efekcie za euro w pewnym momencie płacono dzisiaj nawet 1,3280 USD. W kolejnych godzinach notowania spadły w okolice 1,3240, co można przypisywać lepszym danym o cotygodniowym bezrobociu w USA.

Reklama

W nocy napłynie kilka ważnych publikacji z japońskiej gospodarki. Dla inwestorów kluczowe mogą okazać się dopiero jutrzejsze odczyty dotyczące inflacji HICP w strefie euro, ale przede wszystkim danych z USA odnośnie dynamiki PKB w I kwartale, indeksu Chicago PMI i nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan. Wydaje się jednak, iż jesteśmy coraz bliżej mocnego odbicia się notowań euro, co może nastąpić już na początku przyszłego tygodnia.

EUR/USD: Sytuacja na wykresie 4-godzinowym zaczyna się poprawiać. To może sugerować, iż w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy świadkami dość udanej próby naruszenia poziomu 1,3265 (pierwsze podejście - do 1,3280, miało miejsce dzisiaj). Zmniejsza się prawdopodobieństwo spadku poniżej 1,3112 w najbliższych dniach. Niewykluczone, że dość mocnym wsparciem stanie się już poziom 1,32. Od góry rynek powinien celować w naruszenie 1,33 i dalej szybki ruch w stronę 1,34.

Marek Rogalski

analityk

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »