Reklama

Inwestorzy zadowoleni z hiszpańskich propozycji (na razie)

Kluczowym wydarzeniem wczorajszego dnia była konferencja prasowa po posiedzeniu hiszpańskiego rządu, na której wicepremier Soraya Sáenz de Santamaría przedstawiła informacje dotyczące zatwierdzonego budżetu na rok 2013 oraz planu reform. Na ten punkt dnia inwestorom przyszło długo poczekać. Najpierw bowiem wystąpienie miało nastąpić o godzinie 11:00.

Eurodolar blisko ważnego oporu

Jednak w miarę upływu czasu rozpoczęcie było co raz przesuwane. W końcu jednak uczestnicy rynku poznali plan działania hiszpańskich władz. Według niego budżet na 2013 rok będzie się skupiał na cięciu wydatków. To zaś ma pozwolić uniknąć podnoszenia obciążeń podatkowych. Oszczędności będą szukane przede wszystkim w obniżonych wydatkach socjalnych, czy w ograniczeniach w przechodzeniu na wcześniejszą emeryturę.

Zgodnie z zapowiedziami w ciągu sześciu miesięcy rząd Mariano Rayoja przedstawi pakiet 43 ustaw z reformami, które obejmą między innymi rynek pracy oraz administracje publiczną. Ta perspektywa wydaje się bardzo obiecująca. Za taką uznali ją również inwestorzy. Spadek niepewności wzmógł apetyt na ryzyko, dzięki czemu sesja giełdowa za oceanem zamknęła się na plusie, a eurodolar powrócił ponad poziom 1,29. Dziś o poranku notowania oscylują blisko poziomu oporu na 1,2955 i nie wykluczone, że byki pokuszą się o atak na tą wartość wykorzystując lepszy sentyment globalny.

Reklama

Warto w tej atmosferze zadowolenia z hiszpańskich propozycji zwrócić jednak uwagę na kilka mankamentów. Plan działania przygotowany przez rząd w Madrycie został oparty o niezmienione prognozy.

Chodzi tu między innymi o założenie płytkiej recesji w 2013 roku. Jednak jak pokazują ostatnie dane agencji Standard&Poors wynik ten może być trudny do osiągnięcia. Niepokojąco wygląda także sytuacja w sektorze bankowym, gdzie coraz więcej Hiszpanów wycofuje swoje oszczędności. Ten fakt, o którym alarmuje EBC będzie miał znaczenie m.in. przy publikacji drugiego audytu banków, którego wyniki będą znane dziś. Czynnikiem łagodzącym ewentualne złe wieści będzie to, że w czerwcu kraje Strefy Euro przyznały Madrytowi 100 mld euro pomocy na dofinansowanie sektora bankowego.

Od oporu do wsparcia

Jeszcze pod koniec czwartkowej sesji europejskiej notowania par złotowych pozostawały blisko istotnych poziomów oporu. Dziś o poranku sytuacja odwrócona jest o 180°. Cena amerykańskiej waluty oscyluje na poziomie 3,1870, czyli blisko wtorkowego minimum. W przypadku kursu EUR/PLN to tuż przed otwarciem rynków na Starym Kontynencie forsuje on wsparcie na 4,1250.

Na zdecydowaną poprawę sytuacji na krajowym rynku walutowym miało odbicie na eurodolarze, spowodowane doniesieniami z Hiszpanii. Założenia do hiszpańskiego budżetu jak i planu reform zadowoliły inwestorów i pozwoliły na zmniejszenie awersji do ryzyka. To przy podwyższonym napięciu, które towarzyszyło uczestnikom rynku od początku tygodnia pozwoliło na zwiększenie zakupów bardziej ryzykownych aktywów. Skorzystał na tym także rodzimy pieniądz.

Utrzymanie niskich poziomów na parach złotowych będzie jednak uzależnione od tego, czy eurodolar utrzyma się w ruchu wzrostowym i czy mankamenty działań Hiszpanów nie wezmą góry nad nastrojem globalnym. Ważne będą także popołudniowe dane z amerykańskiej gospodarki oraz fakt, że dziś wygasają kontrakty terminowe.

Informacje z Hiszpanii w centrum uwagi

Ostatni dzień tygodnia przyniesie na rynek kilka ważnych publikacji. O godzinie 11:00 znany będzie szacunkowy wynik inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Analitycy oczekują, że we wrześniu tempo wzrostu cen spowolni do poziomu 2,5% r/r, z wartości 2,6%. Następnie o 15:45 opublikowany zostanie indeks Chicago PMI, który według oczekiwań ekspertów we wrześniu utrzymał się na poziomie 53 pkt. Ostatni odczyt makroekonomiczny zaplanowano na godzinę 15:55. Będzie to końcowy wynik indeksu Uniwersytetu Michigan, który ma osiągnąć poziom 79 pkt., czyli o 4,7 pkt. więcej niż w sierpniu. Poza danymi statystycznymi w piątek ogłoszony zostanie wynik drugiego audytu hiszpańskich banków.

Michał Mąkosa

FMC Management

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »