Jen najsłabszy od pięciu lat

Po kilku dniach spadku wartości, wczoraj amerykańska waluta odrobiła część strat. Dolar umocnił się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz znacznej większości tych z rynków wschodzących. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,3735 i dziś nad ranem stabilizuje się 15 pipsów powyżej.

Po kilku dniach spadku wartości, wczoraj amerykańska waluta odrobiła część strat. Dolar umocnił się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz znacznej większości tych z rynków wschodzących. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,3735 i dziś nad ranem stabilizuje się 15 pipsów powyżej.

Tradycyjnie najsilniej osłabiła się japońska waluta. Kurs USD/JPY wybił maksimum z maja i wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 roku (103,9). Jak wielokrotnie pisaliśmy uważamy, że w kolejnych miesiącach jen dalej będzie tracił i w przyszłym roku kurs USD/JPY osiągnie poziom 108. Stabilne natomiast pozostają notowania złotego.

Kurs EUR/PLN od ok. dwóch miesięcy pozostaje w wąskim, kilkugroszowym przedziale wahań, obecnie notowania znajdują się na poziomie 4,18. Uważamy, że w najbliższych tygodniach sytuacja ta nie ulenie wyraźnej zmianie i na koniec roku kurs EUR/PLN znajdzie się przy 4,20. Lekko wyhamowała aprecjacja złotego wobec dolara. Kurs USD/PLN od rana stabilizuje się na 3,04. Na najbliższe tygodnie zakładamy jednak umocnienie amerykańskiego dolara oraz powrót do wzrostów w kierunku 3,10 kursu USD/PLN.

Reklama

Sądzimy co prawda, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej (ostatnim za kadencji Bena Bernanke - orędownika luźnej polityki pieniężnej), program skupu aktywów nie zostanie ograniczony, niemniej jednak władze monetarne powinny wypowiedzieć się w dość "jastrzębim" tonie. Uważamy bowiem, że uwadze Fed z pewnością nie umknie postępująca poprawa sytuacji na rynku pracy oraz sprzyjające gospodarce - zażegnanie groźby kolejnego government shutdown.

Polska: Inflacja przyspieszy

Dziś z rodzimej gospodarki poznamy dynamikę inflacji CPI za listopad. Uważamy, że przyspieszy ona z 0,8 do 0,9 proc. r/r. (taki jest również konsensus rynkowy). Jeszcze pół roku temu scenariusz zakładający pozostanie dynamiki CPI poniżej 1 proc. pod koniec roku był uznawany za nieprawdopodobny, jednak dziś wiadomo, że presja inflacyjna jest bardzo słaba - głównie z uwagi na czynniki egzogeniczne.

W dalszej perspektywie spodziewamy się jednak przyspieszenia dynamiki wzrostu cen. Uważamy, że w sytuacji oficjalnego zobowiązania Rady Polityki Pieniężnej do niepodnoszenia stóp procentowych przynajmniej do połowy przyszłego roku, dane te nie powinny zauważalnie wpłynąć na notowania par złotowych. Więcej na temat inflacji w Polsce we wczorajszej Opinii TMS - Polska: inflacja pozostaje nisko.

Szymon Zajkowski

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »