Reklama

Jen traci w oczekiwaniu na posiedzenie Banku Japonii w środę

Ale nie tylko, chociaż komunikat BOJ i późniejsza konferencja prasowa Masaaki Shirikawy mogą mieć znaczenie. Zwłaszcza, że rynek plotkuje, że bank centralny zdecyduje się zwiększyć warto obecnie 70 mld JPY program skupu aktywów o przynajmniej 5-10 mld JPY, chociaż trudno ocenić na ile takie działania rozwiążą problemy tamtejszej gospodarki.

To zbyt mocny jen (obserwowane teraz osłabienie wiele w tym obrazie nie zmienia), który stanowi potężny problem dla eksporterów, którym dodatkowo kurczą się rynki zbytu w Europie i Chinach (dobrze to było widać po ostatnich danych nt. bilansu handlowego), ale też słaby popyt wewnętrzny.

Recepty na trwalsze osłabienie jena jednak nie ma, chyba, że uznamy, iż QE3 w wydaniu FED i OMT proponowane przez Europejski Bank Centralny będą w stanie wytłumić wszystkie potencjalne ogniska ryzyka dla rynków i globalnej gospodarki, co oczywiście byłoby dużą naiwnością. Oczywiście, przy spadku globalnego ryzyka, jak to ma miejsce na przestrzeni ostatnich dni, jen traci, ale to za chwilę może się zmienić.

Reklama

Spójrzmy na wykres USD/JPY. Mocne odbicie z okolic 77,13 w czwartek wieczorem wygląda na wykresie dość imponująco. Tyle, że szybko dotarliśmy w okolice oporu 78,92-79,02, których złamanie nie będzie takie łatwe. Wiele wskazuje też na to, iż dzień zakończymy poniżej 78,67, co podkreśliłoby znaczenie widocznej linii trendu spadkowego.

Wykres dzienny USD/JPY

Ciekawie zachował się dzisiaj EUR/USD ignorując hiszpański wątek wzrostu rentowności obligacji (dzisiaj o konieczności skorzystania z bailoutu przez Hiszpanię wspominał chociażby francuski minister finansów). Wracają też potencjalne ryzyka związane z Włochami (rentowności zachowują się podobnie jak hiszpańskie odpowiedniki, a dodatkowo zaczynają wracać stare polityczne strachy, czyli Berlusconi próbuje odbudowywać swoją pozycję przed wyborami zaplanowanymi na wiosnę 2013 r. (może to znacząco utrudnić proces reform lansowanych przez technokratę Mario Montiego, który nie posiada samodzielnego zaplecza politycznego).

Kurs EUR/USD na chwilę naruszył piątkowy szczyt ustanawiając nowy na 1,3170. Po południu (stan z godz. 16:40) oscylowaliśmy wokół 1,3140. Jutro rano znaczenie może mieć odczyt wrześniowego indeksu ZEW z Niemiec o godz. 11:00. Pytanie, czy odczyt lepszy od prognoz (-19 pkt.) nie stanie się dobrym pretekstem dla inwestorów liczących na dobre wejście na rynek w oczekiwaniu na wyraźniejszą korektę... Analiza techniczna pokazuje, że nadal kluczową strefą pozostaje 1,3080-1,3095. Jej złamanie może zainicjować większy ruch spadkowy.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »