Reklama

Kapryśny Trump

Wczorajszy tweet amerykańskiego prezydenta i zapowiedź wprowadzenia od 1 września kolejnych ceł na Chiny zmieniło sytuację na rynku o 180 stopni. Nowe taryfy w wysokości 10 proc. mają być nałożone na import nieoclonych jeszcze towarów o wartości 300 mld USD.

Zapowiedź ta była o tyle zaskakująca, że w końcówce czerwca kiedy na szczycie G20 Donald Trump spotykał się prezydentem Xi deklarował, że do czasu kiedy będą trwały rozmowy powstrzyma się od wprowadzania nowych ceł. Trump teraz jednak uznał, że tempo negocjacji jest niewystarczające, a strona chińska nie wywiązuje się ze zobowiązania zwiększenia ilości kupowanych produktów rolnych.

Reklama

Wczorajszy tweet był zatem ogromnym zaskoczeniem, zdecydowanie podnoszącym niepewność w trwającej wojnie handlowej i to nie tylko z Chinami. Nieprzewidywalność amerykańskiego prezydenta może również dać się we znaki podczas rozmów z Unią. Po piątej nad ranem pojawiły się informacje nt. wystąpienia Trumpa nt. relacji handlowych z Unią, co w bardzo krótkim czasie przełożyło się na blisko 100 punktowy spadek kontraktu terminowego na główny indeks niemieckiej giełdy. Wall Street zakończył wczorajszą sesję na blisko 1 proc. minusie, co w przypadku S&P 500 przełożyło się na spadek poniżej wsparcia na 2960 pkt. Jego przebicie może natomiast otworzyć drogę do przeceny w kierunku 2800 pkt. Za wzrostem awersji do ryzyka przemawia nie tylko eskalacja wojny handlowej osłabiająca nadzieje na odbicie koniunktury gospodarczej w drugiej połowie roku, ale również relatywnie jastrzębia retoryka ze strony Fed. Wyższe cła przekładające się na spowolnienie koniunktury gospodarczej powinny skłaniać Fed do dalszego łagodzenia polityki monetarnej. Od wczoraj notowania USD pozostają pod presją, a para EURUSD wraca w kierunku 1.11.

Wczorajsze wydarzenia niezwykle zdynamizowały sytuację na rynku USDJPY, gdzie nałożyła się przecena USD z aprecjacją jena w wyniku czego jego notowania spadły poniżej 107, gdzie znajdują się tegoroczne minima. Złoto ruszyło wczoraj w kierunku tegorocznych szczytów powyżej 1450 USD za uncję, niemniej jednak dziś notowania żółtego kruszcu lekko korygują. Szanse na dalsze luzowanie i ryzyko spowolnienia koniunktury gospodarczej w wyniku wojny handlowej stwarza jednak pozytywne środowisko do wzrostu notowań tego surowca. Wzrost obaw o światową gospodarkę przełożył się na głębokie cofnięcie notowań ropy, która w przypadku WTI spadła poniżej 55 USD za baryłkę. Dziś emocji inwestorom mogą dostarczyć dane z amerykańskiego rynku pracy. Mediana prognoz rynkowych w przypadku wzrostu zatrudnienia ukształtowała się na poziomie 160 tys. Efekt większego odchylenia od konsensusu na notowania USD jest oczywisty, niemniej jednak dla rynku akcyjnego nie do końca. Po wczorajszych słabszych od prognoz danych ISM było widać, że inwestorzy ucieszyli się ze słabszego odczytu w nadziei, że zwiększy on szanse na poluzowanie polityki monetarnej przez Fed.

Rafał Sadoch

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »