Klif fiskalny - głosowanie w ostatniej chwili

Amerykańscy politycy trzymali inwestorów w napięciu do ostatniej chwili. Rynek cały czas oczekiwał na decyzję w sprawie porozumienia dotyczącego ulg podatkowych oraz ograniczenia wydatków federalnych. Porozumienie to najpierw zostało poddane pod głosowanie we wtorek w Senacie dwie godziny po północy i zakończyło się pozytywnym rezultatem. Przyjęto utrzymanie ulg podatkowych dla klasy średniej (zarobki do 400 tys. USD oraz do 450 tys. USD w przypadku par), jednak podwyższone zostaną podatki dla osób o najwyższych dochodach. Natomiast temat cięć budżetowych został przełożony o dwa miesiące, aby amerykańscy politycy mogli wypracować bardziej szczegółowe rozwiązania.

Reklama

Jednakże głosowanie w Senacie jeszcze niczego nie przesądzało. Rynki oczekiwały kolejnej nocy na głodowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie, którzy sprzeciwiali się podniesieniu podatków dla najwięcej zarabiających. Pierwsze informacje znajdujące się w depeszach agencji informacyjnych mówiło o tym, że w obecnej formie porozumienie zostanie odrzucone przez Izbę. To byłoby niekorzystne dla rynków, jednakże głosowanie w Izbie Reprezentantów zakończyło się powodzeniem, a Republikanie poinformowali, że wszelkie poprawki będą wnoszone później. Prezydent Barack Obama zapowiedział, że niezwłocznie podpisze się pod porozumieniem.

Wpływ na rynki jest pozytywny

Dziś ruszają pierwsze w 2013 roku notowania na amerykańskiej giełdzie. Wynik głosowania powinien mieć pozytywne skutki dla kupujących akcje, gdyż wcześniejsza niepewność powodowała przecenę na Wall Street. Pierwszą reakcję natomiast obserwowaliśmy już na rynku walutowym. Główna para jaką jest eurodolar zaraz po głosowaniu o godzinie 2:00 polskiego czasu ruszyła dynamicznie do góry kierując się w stronę poziomu 1,3300.

Również pozytywnie reagują rynki surowcowe, a zwłaszcza srebra i złota, gdzie także po sporej przecenie jest szansa na większe odbicie (więcej w części z wykresami).

Takie zachowanie globalnych rynków może mieć także pozytywny wpływ na notowania złotego, który był najsilniejszą walutą w minionym 2012 roku.

Indeksy PMI w centrum uwagi

Już dziś poznamy całą serię danych z Europy oraz USA. Będą to głównie indeksy PMI dla sektora przemysłowego za grudzień. Kluczowym pozostaje pytanie, czy pierwsze miesiące nowego roku pomogą odbić się europejskiej gospodarce, dla której wspomniane odczyty są wciąż poniżej 50 pkt. sygnalizując zdecydowane spowolnienie gospodarcze. Jeśli odczyty nadal będą się pogarszać to niewykluczone, że zobaczymy już niedługo obniżkę stóp procentowych w strefie euro.

Publikacja PMI dla strefy dziś o godzinie 09:58 - konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 46,3 wobec poprzedniej wartości 46,2 pkt.

Na wykresach:

EURUSD, D1 - mamy za sobą kilka godzin notowań pary EURUSD w nowym roku i już obserwujemy dużą popytową świecę. Dzięki temu może dojść tutaj do technicznie istotnej zmiany, gdyż notowania wybijają się górą z formacji trójkąta symetrycznego i obecnie testują opór przy okrągłym poziomie 1,3300. Jego pokonanie mogłoby prowadzić do dalszej zwyżki w ramach zarysowanego niebieskiego kanału wzrostowego (szacunkowo 1,3360).

Złoto, D1 - interesująco wyglądają notowania złota na wykresie dziennym. Mowa tutaj o potencjalnie zakończonej korekcie prostej oznaczonej jako "ABC". Fala "C" dodatkowo wyhamowała przy dolnym ograniczeniu kanału spadkowego, gdzie również znajdowała się ekspansja 100%. Aktualne odbicie może zatem kierować kupujących nawet do linii poprowadzonej po szczytach, czyli w rejon 1715 USD z uncję.

DAX (kontrakt), D1 - w oczekiwaniu na inwestorów z USA warto zwrócić uwagę na pozostałe rynki giełdowe.

Dziś wzrosty obserwujemy od Azji po Europę, a szczególną uwagę przykuwa zachowanie niemieckiego indeksu DAX. Otwarcie z dużą luką hossy zdecydowanie wskazuje na przewagę kupujących i możliwość dalszej zwyżki nawet w okolice 7892 pkt., gdzie wypada modelowy zasięg po wybiciu z formacji trójkąta. Najbliższe wsparcie wyznacza rejon 7667 pkt.

Daniel Kostecki

analityk rynków finansowych

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: głosowania | waluty | porozumienia | cały

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »