Kluczowy dzień dla dolara

Eurodolar pozostaje stabilny i cały czas utrzymuje się nieco poniżej poziomu 1,34. W ostatnich dniach w silnym trendzie wzrostowym znajduje się za to USD/PLN który zwyżkuje już ponad 3,12. Kurs EUR/PLN jest dość stabilny i oscyluje w okolicach 4,17-4,18.

Eurodolar pozostaje stabilny i cały czas utrzymuje się nieco poniżej poziomu 1,34. W ostatnich dniach w silnym trendzie wzrostowym znajduje się za to USD/PLN który zwyżkuje już ponad 3,12. Kurs EUR/PLN jest dość stabilny i oscyluje w okolicach 4,17-4,18.

Dolar amerykański był najsilniejszą walutą z grona G10 w lipcu. Dzisiejsze dane mogą zadecydować o tym, czy ten trend zostanie utrzymany w sierpniu. Między godzinami 9 a 10 poznamy finalne odczyty PMI dla przemysłu w strefie euro. Powinny mieć one ograniczony wpływ na rynek, ze względy na fakt, że wcześniej poznaliśmy dane wstępne.

Uwagę przykuć mogą jedynie publikacje z Włoch oraz zaplanowana na 10:30 publikacja z Wielkiej Brytanii. Brytyjski PMI dla przemysłu według konsensusu ma lekko spaść z poziomu 57,5 pkt. do 57,2 pkt., jednak wciąż będzie to oznaczało bardzo silny rozwój sektora. Dziś popołudniu poznamy kilka bardzo ważnych danych z amerykańskiej gospodarki. Będą one miały kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynkach, zarówno dziś, jak i w najbliższych dniach.

Reklama

O 14:30 opublikowane zostaną informacje na temat rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ma według konsensusu wynieść 230 tys. Oznaczałoby to 6 kolejny miesiąc z rzędu z odczytem przekraczającym 200 tys. Tym samym byłaby to najdłuższa taka seria od 20 lat. Stopa bezrobocia ma z kolei utrzymać się na niezmienionym poziomie 6,1 proc. Średnia stawka godzinowa ma wzrosnąć w lipcu o 2,2 proc. w ujęciu rocznym.

Na dobre dane wskazują subindeksy zatrudnienia regionalnych wskaźników koniunktury, które w 5 na 6 lipcowych publikacji odnotowały wzrost. 4-tygodniowa średnia wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła po raz pierwszy od 8 lat poniżej 300 tys., co również wskazuje na pozytywny odczyt NFP w tym miesiącu. O 16:00 opublikowany zostanie indeks ISM dla przemysłu. Konsensus wynosi 56,0 pkt., co oznacza potencjalny wzrost o 0,7 pkt.

Wczoraj bardzo wyraźnie na wartości straciły zarówno europejskie jak i amerykańskie indeksy. S&P 500 odnotował wczoraj spadek w wysokości 2 proc. Była to największa zniżka od kwietnia tego roku. W nocy opublikowany został indeks PMI dla chińskiego przemysłu, który w porównaniu do wstępnego odczytu został zrewidowany o 0,3 pkt. w dół. O godz. 9:00 poznaliśmy także przemysłowy PMI z Polski. Po raz pierwszy od ponad roku spadł on poniżej granicznego poziomu 50 pkt. i wyniósł 49,4 pkt. Hiszpański PMI również nie zachwycił, ponieważ znalazł się poniżej konsensusu. Wyniósł on 53,9 pkt. podczas gdy oczekiwania kształtowały się na poziomie 54,5 pkt.

Błażej Kiermasz

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »