Reklama

Kolejne rekordy na Wall Street

W tym tygodniu mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji w Europie.

Ruchy na głównych indeksach giełdowych ze Starego Kontynentu były ograniczone i mimo chwilowych zrywów pozostawały one w konsolidacji, choć w piątek widać próbę przejęcia inicjatywy przez popyt. W ostatnich dniach nie poznaliśmy też żadnych kluczowych danych, które mogłyby doprowadzić do większej zmienności. Na naszym polskim parkiecie doszło nawet do nieznacznego cofnięcia z tegorocznych maksimów. Pomimo że większość europejskich indeksów blue chip kończy piątkową sesję na plusie, tak nasz polski WIG20 traci około 0,5 proc. Niemniej na razie nie wydaje się, aby obecna korekta zagrażała długoterminowej tendencji wzrostowej. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w Stanach Zjednoczonych ponownie doszło do ustanowienia nowych historycznych rekordów na indeksach S&P500 i Dow Jones, co może wspierać nastroje na światowym rynku akcji.

Reklama

Ostatnie wzrosty na rynku amerykańskim są wspierane przez solidne raporty spółek z Wall Street. Ponadto niewykluczone, że inwestorzy kupują akcję, traktując je jako aktywo, które uchroni ich przed utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją. Wydaje się, że raporty finansowe spółek z Wall Street w dalszym ciągu będą skupiać uwagę inwestorów. Po weekendzie poznamy bowiem wyniki spółek z sektora “BigTech", będa to znane chyba każdemu firmy: Facebook, Amazon, Apple, Microsoft i Alphabet. Ponadto inwestorzy będą wyczekiwać na dane odnośnie PKB za trzeci kwartał tego roku ze Stanów Zjednoczonych i państw europejskich. Dodatkowo Europejski Bank Centralny i Bank Kanady ogłoszą decyzję w sprawie polityki monetarnej. Zapowiada się więc ciekawy tydzień, który powinien charakteryzować się wyższą zmiennością nie tylko na rynku akcji, ale także na rynku walutowym.

Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »