Reklama

Konsolidacja w oczekiwaniu na impulsy z USA

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi kontynuację stabilizacji w zakresie 8-sesyjnej konsolidacji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1900 PLN za euro, 3,0878 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,3949 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą aktualnie 4,406% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pomimo tego, iż piątkowe dane dot. bilansu płatniczego okazały się zdecydowanie słabsze od oczekiwań (deficyt na poziomie -719 mln EUR) to ciężko mówić o mocniejszej reakcji na krajowej walucie. Również początek tygodnia przynosi utrzymanie kilkusesyjnej konsolidacji, najprawdopodobniej, w oczekiwaniu na wieści z USA. Weekend nie przyniósł kluczowych rozstrzygnięć z zakresu budżetowego patu, a osiągniecie teoretycznego deadline'u (17 października) zaczyna być coraz bardziej realne. Kwestia podniesienia poziomu zadłużenia USA jest obecnie kluczowym tematem również na rynku CEE, stąd zakładać należy, iż wyczekiwany wzrost aktywności rynków będzie miał miejsce dopiero po kluczowych rozstrzygnięciach w USA. Krajowa czwartkowa publikacja dot. OFE również nie przełożyła się znacząco na rynek walutowy z uwagi na fakt, iż założenia te są zbliżone do zaprezentowanych wcześniej projektów. W konsekwencji obserwujemy mało zmienny rynek złotego, który przy niskiej aktywności uczestników obrotu czeka na mocniejsze impulsy z notowań eurodolara.

Reklama

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy informacje o podaży pieniądza w ujęciu M3 (oczek. 6,6%) we wrześniu, jednak wskazanie to zwyczajowo nie wywołuje mocniejszej reakcji na rynku. W dalszej części tygodnia poznamy odczyty dot. inflacji CPI czy dane dot. produkcji przemysłowej we wrześniu. Niewątpliwie kluczową datą w rozpoczynającym się tygodniu jest czwartek (17.10), który teoretycznie oddziela nas od bankructwa USA.

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania EUR/PLN oscylują obecnie blisko wsparcia 4,18 PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do ponownego testu okolic 4,16 PLN za euro. Warto jednak pamiętać, iż aktualna aktywność rynku jest wyraźnie ograniczona co nie sprzyja wszelkiego rodzaju wybiciom poziomów technicznych. Dużo mocniejsze wsparcie widoczne jest w okolicach 3,07 USD/PLN, które jest wyraźnie respektowane przez rynek. Koszyk Bossa USD w dalszym ciągu oscyluje blisko oporu na poziomie 100 pkt.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »