Reklama

Kontynuacja deprecjacji dolara

W dniu wczorajszym w trakcie sesji europejskiej inwestorzy powstrzymywali się od większych transakcji, czekając na decyzję FOMC.

Wieczorem okazało się, że zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami FED uruchomi kolejny program płynnościowy. Będzie on ponownie polegał na zakupie amerykańskich obligacji i tym razem będzie miał wartość 600 mld USD. Wprawdzie zakupy będą rozłożone na okres 8 miesięcy, jednak i tak decyzja ta spotkała się z wyraźną reakcją rynku, co oznaczało osłabienie dolara. Dziś rano kurs EUR/USD wynosi 1,4140 i cały czas waluta amerykańska jest w gorszej sytuacji.

Pary złotowe w dół

Reklama

Reakcję na decyzję FOMC widać było również na ryzykownych walutach. Pompowanie dolarów na rynek oznacza zmniejszenie popytu na bezpieczną walutę, a zwiększenie apetytu na ryzyko. Dzięki temu kurs EUR/PLN zanotował spadek w okolice poziomu 3,9130, a para USD/PLN przesunęła się do 2,7660. Polska waluta jest obecnie w dobrej kondycji, a nastroje światowe dodatkowo pomagają umacniać złotego. Zatem dopóki nie pojawią się informacje psujące obecny sentyment do ryzyka, pary złotowe powinny nadal podążać za globalnymi zmianami.

Tym razem EBC zdecyduje o stopach

Dzisiejsza sesja przyniesie kolejne istotne publikacje makro, które tym razem mogą mieć nieco większy wpływ na zachowanie inwestorów niż wczorajsze dane. Najpierw o 10:00 poznamy ostateczny odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego w Strefie Euro. Spodziewane jest utrzymanie się tego indeksu na poziomie z odczytu wstępnego, a zatem 53,2 pkt. Następnie o 11:00 napłyną dane o inflacji PPI, która ma wynieść 4,2% r/r (poprzednio 3,6%). Godzina 13:30 przyniesie publikację danych o zasiłkach dla bezrobotnych w USA. Rynek oczekuje, że ich liczba w tym tygodniu wyniesie 443 tys., a zatem nieco więcej niż poprzednie 434 tys. Z kolei o 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Tutaj nie są spodziewane żadne zmiany, więc stopy powinny pozostać na poziomie 1%. Ponadto o 14:30 odbędzie się konferencja prasowa EBC, na której tradycyjnie Jean Claude Trichet przedstawi uzasadnienie do podjętej decyzji, a także być może odniesie się do wczorajszej decyzji FED.

Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: FOMC | kontynuacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »