Kruchy stan równowagi

Wczorajszy spadek emocji po burzliwym początku tygodnia pozwolił bardziej ryzykownym aktywom na złapanie drugiego oddechu.

Wczorajszy spadek emocji po burzliwym początku tygodnia pozwolił bardziej ryzykownym aktywom na złapanie drugiego oddechu.

Widać zatem, że inwestorzy powoli oswajają się z koniecznością przeprowadzenia drugich wyborów parlamentarnych. Zaczynają również dyskontować ryzyko jakie one niosą. Chodzi tu o możliwość zwycięstwa radykalnego ugrupowania SYRIZA, które może stać się początkiem końca uczestnictwa Grecji w Strefie Euro, zwłaszcza w momencie odrzucenia przez nowy rząd wdrażanych reform i oszczędności. Wizja takiego rozwoju wypadków nadal wywołuje poważne obawy, bowiem konsekwencje dla całej Strefy Euro będą bardzo poważne. Jednak czy taki scenariusz będzie miał miejsce okaże się dopiero w drugiej połowie czerwca. Do tego czasu rynki mogą pozostać bardzo czułe na każde negatywne informacje, co w efekcie będzie skutkować trudno przewidywalny zachowaniem. Jak na razie ruch należy do strony popytowej, która walczy o odrobienie ostatnich start. Za wsparcie może wykorzystywać wczorajsze zapiski z posiedzenia FOMC, z którego wynika, że część członków tego gremium opowiadałoby się za dalszym rozluźnieniem w przypadku pogorszenia się warunków gospodarczych. Z drugiej jednak strony przyczyn do dalszych spadków również nie brakuje. Informacje o wstrzymaniu przez EBC operacji płynnościowych z kilkoma greckimi bankami szybko podbiło poziom awersji do ryzyka. Widać zatem, że rynkowa rozgrywka będzie wysoce naładowana emocjami, w których nadal dużą przewagę mają te negatywne.

Reklama

Pary złotowe blisko wsparć

Wczorajsze wygaszanie rozchwianych emocji na szerokim rynku pozwoliło rodzimej walucie na odzyskanie części utraconych sił. Jednak spadki z sesji europejskiej zostały częściowo ograniczone przez inwestorów zza oceanu. Nie przeszkodziło to jednak parom złotowym na podjęcie kolejnej próby zejścia niżej. Dziś o poranku udało się im przetestować istotne poziomu wsparcia: 3,40 na USD/PLN i 4,33 na EUR/PLN. Zejście miało jednak charakter krótkotrwały. Zachowaniem rodzimej waluty nadal rządzą bowiem czynniki pochodzące z szerokiego rynku. Ukształtowana tam wczoraj równowaga ma bardzo kruchy stan i każda negatywna informacja może na nowo ograniczyć apetyt na ryzyko. Mimo tego złoty próbuje swoich sił wspierany pozytywnym stanowiskiem o kondycji polskiej gospodarki jaką wyraził wczoraj Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Dane tylko z USA

Czwartkowe kalendarium makroekonomiczne otwiera ją dopiero dane z amerykańskiej gospodarki. O godzinie 14:30 ogłoszona zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która ma spaść o 2 tys. do poziomu 365 tys. Po tym odczycie o godzinie 16:00 zaprezentowany zostanie wynik indeksu FED Z Filadelfii. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 1,5 pkt. do poziomu 10 pkt.

Michał Mąkosa

FMCM
Dowiedz się więcej na temat: kruche | równowaga | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »