Reklama

Kursy walut skandynawskich biją rekordy. Notowania euro stabilne

Drogie surowce energetyczne, przyśpieszająca inflacja, rosnące oczekiwania odnośnie do tempa zacieśniania polityki przez banki centralne i wyprzedaż obligacji zdominowały pierwszą część tygodnia. Nie są to warunki sprzyjające złotemu ani innym walutom naszego regionu.

Kurs euro nie odkleił się jednak od 4,60 zł. EUR/PLN porusza się w kilkugroszowym przedziale wokół tej bariery. Notowania dolara są w połowie drogi między 3,95 a 4 zł. Frank kosztuje 4,33 zł, a funt jest wyceniany na 5,47. Rekordowo drogie są także waluty skandynawskie: korona szwedzka i korona norweska.

Wytchnienie złotemu powinno przynieść potwierdzenie kolejnego skoku inflacji w piątkowych wstępnych szacunkach GUS. W końcu to czynnik, który może przesądzić o podwyżce stóp w listopadzie. Znaczna część członków Rady Polityki Pieniężnej zapewne ma wątpliwości, czy podniesie stóp do 0,5 proc. wystarczy, by zapobiec narastaniu oczekiwań inflacyjnych i eskalacji żądań płacowych. Strategia banku centralnego nie została jednoznacznie zarysowana, a inwestorzy wycenili cały cykl. Potencjalne wstrzymanie się przed podwyżką na przyszłotygodniowym posiedzeniu to kolosalne i zagrożenie dla złotego. Zakładamy jednak, że w obliczu inflacji windowanej przez ceny paliw Rada powinna dążyć do uniknięcia pogłębienia słabości waluty. Wyższe stopy to jej wyższa atrakcyjność odsetkowa, która powinna stabilizować złotego i czynić go nieco mniej wrażliwym na turbulencje na światowych rynkach.

Reklama

Walutowa hierarchia w dobie kryzysu energetycznego

Układ sił na rynku walutowym w obliczu rosnących cen ropy i wyprzedaży obligacji jest jednoznaczny. Stawce przewodzą waluty państw eksportujących surowce, zwłaszcza energetyczne. W gronie G-10 mowa przede wszystkim o koronie norweskiej oraz dolarze kanadyjskim. Koronę wspiera także wewnętrzna polityka pieniężną. Norges Bank jako pierwszy wśród głównych banków centralnych podniósł stopy procentowe i będzie kontynuować cykl, windując atrakcyjność odsetkową swojej waluty. W świecie rynków wschodzących karty rozdają rubel i meksykańskie peso.

W drugim rzędzie silne są waluty, których władze monetarne gotowe są zareagować szybkim i zdecydowanym zacieśnieniem polityki na zagrożenia inflacyjne. W tym miejscu wymienić należy funta (rynek wycenia, że realna jest podwyżka nawet w przyszłym tygodniu), ale także dolara. Atutem amerykańskiej waluty jest także niezależność energetyczna. Sprzyja ona też koronie szwedzkiej, dla której coraz poważniejszym ciężarem stawać się będzie hamowanie koniunktury w Europie Zachodniej. Podobnie jawi się sytuacja złotego czy korony czeskiej. Wspólny mianownik to znaczący eksport dóbr do Eurolandu.

Widmo kryzysu energetycznego w najgorszym położeniu stawia właśnie euro oraz jena. Obie gospodarki są znacznymi importerami surowców, oba banki centralne nie chcą nawet myśleć o podwyżkach stóp procentowych nie tylko w 2022, ale także kolejnym roku. W strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech wzrost gospodarczy już teraz ostro spowalnia, w dużej mierze pod wpływem zaburzeń w łańcuchach dostaw i braków komponentów do produkcji. Tarapaty strefy euro i wspólnej waluty to tradycyjnie woda na młyn franka. Szwajcarski bank centralny, choć zapewne zintensyfikował interwencje na rynku (w II kwartale miały wartość około 5 mld CHF), nie jest w stanie odwrócić tej tendencji, może ją jedynie temperować.

Bartosz Sawicki

NOK

0,4463 -0,0020 -0,45%
 • Kurs kupna 0,4413
 • Kurs sprzedaży 0,4503
 • Mnożnik 1
 • Kod waluty NOK
 • Symbol waluty 796
 • Kraj Norwegia
Zobacz również: INR CLP ILS

SEK

0,4463 -0,0013 -0,29%
 • Kurs kupna 0,4444
 • Kurs sprzedaży 0,4534
 • Mnożnik 1
 • Kod waluty SEK
 • Symbol waluty 798
 • Kraj Szwecja
Zobacz również: INR CLP ILS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »