Reklama

Kursy walut. Złoty może się osłabiać, a rentowności obligacji spadać

​Kurs EUR/PLN może w najbliższym czasie się umacniać, w wyniku wyraźnie rysujących się scenariuszy recesyjnych dla polskiej gospodarki - uważają ekonomiści. Według nich, w najbliższych dniach można spodziewać się spadku rentowności w kierunku 0,90 proc. w przypadku tenorów 2-letnich oraz 1,60 proc. w 10-letnich.

"Złoty pozostawał w piątek stosunkowo stabilny w stosunku do euro, w przeciwieństwie do innych walut regionu (HUF, CZK), dla których był to kolejny dzień z osłabieniem waluty. Mimo, że ostatnie dni przynoszą względnie stabilnego złotego oczekujemy, że nadchodzące tygodnie przyniosą dalsze osłabienie. Coraz wyraźniej rysujący się recesyjny scenariusz dla polskiej gospodarki i co za tym idzie budujące się oczekiwania na kolejne cięcie stóp procentowych (choć jeszcze nie w tę środę) będą wystarczającą przesłanką do ruchu EUR/PLN w górę" - napisano w raporcie dziennym mBanku.

Reklama

"Złoty rozpoczyna tydzień w pobliżu 4,58/EUR oraz 4,24/USD w oczekiwaniu na napływ kolejnych danych opisujących negatywny wpływ epidemii na światową gospodarkę. Ryzyko skierowane jest w stronę osłabienia złotego w razie podbicia awersji do ryzyka" - napisali ekonomiści banku Pekao.

Rynek długu

Otoczenie rynkowe w najbliższych dniach sprzyjać będzie dalszemu spadkowi rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Spodziewać się można, że rentowności 2-letnich obligacji będą zmierzać w kierunku 0,90 proc., a 10-letnich w kierunku 1,60 proc. Za takim scenariuszem przemawia zbliżające się posiedzenie RPP, ale również globalne oczekiwania recesyjne i akcje banków centralnych wspierające dalsze płaszczenie krzywych dochodowości na świecie" - napisał strateg rynku stopy procentowej banku PKO BP Mirosław Budzicki.

W poniedziałek odbędzie się przetarg, na którym resort finansów zaoferuje bony 19-tyg. i 51 tyg. za 2-4 mld zł.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dwudniowe posiedzenie. Według ekonomistów banku Pekao zmiana stóp procentowych podczas nadchodzącej sesji RPP jest mało prawdopodobna.

"Rozpoczynające się we wtorek regularne posiedzenie RPP może zakończyć się pozostawieniem stóp bez zmian. Nie wykluczamy jednak, iż Prezes NBP zasygnalizuje możliwość cięcia w najbliższej przyszłości. Kontrakty terminowe wyceniają spadek WIBOR 3M o 65-70 pb do końca 2020 roku. Bazowo zakładamy obniżkę stopy referencyjnej o 50 pb do 0,50 proc. w maju br. NBP skoncentruje się następnie na niestandardowych działaniach" - napisali.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 0,651 proc. (-3,1 pb), a niemieckich -0,406 proc. (-2,9 pb).


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »