Reklama

Lekka zadyszka dolara

Kurs EUR/USD odbił się od dolnej bandy trójkąta i wzrósł powyżej wczorajsze maksima. Obecnie eurodolar znajduje się na poziomie 1,3465. Po wczorajszym umocnieniu, od rana lekko osłabia się polski złoty. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,1950, a USD/PLN do 3,1150.

Dziś największą uwagę powinny przykuć wstępne odczyty PKB za III kw. w Polsce (10:00) oraz strefie euro (11:00), jak również wystąpienie nowej szefowej Fed Janet Yellen przed Komisją Bankową Senatu USA (start 16:00). Najbardziej interesująca powinna być sesja pytań i odpowiedzi, gdyż treść wystąpienia została już wczoraj opublikowana. Ponadto o 14:00 poznamy dynamikę inflacji z rodzimej gospodarki, a pół godziny później liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Obawy o rychłe rozpoczęcie ograniczania luzowania ilościowego lekko zelżały po publikacji tekstu jaki dziś wygłosi Jannet Yellen. Przełożyło się to na osłabienie dolara i wzrosty na amerykańskich i azjatyckich pakietach. Główny wniosek jest taki, że nowa szefowa Fed pozostanie bardzo gołębia, a program skupu aktywów zostanie utrzymany do momentu trwałej poprawy w gospodarce. Uważamy, że w najbliższym czasie gołębie słowa Yellen mogą przełożyć się na osłabienie amerykańskiej waluty, niemniej jednak cały czas podtrzymujemy nasze zdanie, że w najbliższych tygodniach utrzyma się presja na umocnienie dolara względem euro. Stać za tym będą w głównej mierze poprawiające się dane makro z USA.

Reklama

Polska: Wstępny odczyt PKB

Zakładamy, że po osiągnięciu dołka w pierwszym kwartale tego roku, PKB niewyrównany sezonowo w trzecim kwartale wzrośnie o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. Nasza prognoza jest identyczna z przewidywaniami rynkowymi. Należy pamiętać, że dzisiejsza publikacja ma charakter wstępny. Oznacza to, że GUS nie dysponuje jeszcze kompletem danych dlatego część z nich będzie oszacowana ekonometrycznie. Cztery godziny po odczycie PKB poznamy dane o inflacji. Nasza prognoza CPI w październiku wynosi 1,1 proc. r/r, czyli o 0,1 pkt. proc. wyżej niż konsensus rynkowy. Spodziewamy się, że kontrybucja wszystkich kategorii inflacyjnych będzie identyczna do tej sprzed miesiąca z wyjątkiem inflacji bazowej, która w analogicznym okresie wzrosła o 1,4 proc. r/r.

Uważamy, że przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego i dynamiki cen wesprze złotego. Ze wglądu na jasne perspektywy polityki RPP reakcja jednak powinna być ograniczona, a spadek EUR/PLN w tym roku poniżej 4,15 postrzegamy jako mało prawdopodobny. Najbliższe wsparcie dla eurozłotego obecnie znajduje się na poziomie 4,1680, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego, opór natomiast wyznaczają zgrupowane zniesienia fibonacciego oraz 100- dzienna średnia (4,2230 - 4,2290) - we wrześniu kurs kilkukrotnie, nieudanie testował tę strefę.

Szymon Zajkowski

Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »