Merkel zmieniła zdanie, rynki mocno odreagowują

Po dzisiejszym spotkaniu z francuskim prezydentem, niemiecka kanclerz stwierdziła, iż udział inwestorów prywatnych w nowym programie pomocowym dla Grecji będzie dobrowolny, co w zasadzie kończy trwający blisko 2 tygodnie spór o kształt nowego bail-outu dla Aten i otwiera drogę do jego szybkiego przyjęcia.

Po dzisiejszym spotkaniu z francuskim prezydentem, niemiecka kanclerz stwierdziła, iż udział inwestorów prywatnych w nowym programie pomocowym dla Grecji będzie dobrowolny, co w zasadzie kończy trwający blisko 2 tygodnie spór o kształt nowego bail-outu dla Aten i otwiera drogę do jego szybkiego przyjęcia.

Widać wyraźnie, że europejscy politycy zrozumieli, jak krytyczna jest sytuacja i dalsze spory są jałowe - teraz kluczowe może być udzielenie maksymalnego wsparcia politycznego dla greckiego premiera Papandreu, aby ten nie uległ negatywnej presji ze strony społeczeństwa, ale i też własnej partii PASOK. Niezależnie od tego, czy ogłoszone dzisiaj zmiany w rządzie mogą okazać się tylko kosmetyczne, czy też nie, kluczowe jest to, aby w najbliższych dniach premier uzyskał wotum zaufania, a rząd zdołał przeforsować niepopularne decyzje budżetowe.

Reklama

W najbliższą niedzielę rozpocznie się szczyt ministrów finansów państw Eurogrupy, który potrwa do poniedziałku - więcej o nim piszę w subiektywnym kalendarzu makro. Na razie rynki mocno odreagowują - EUR/USD wrócił w okolice 1,43, wyraźnie poprawiły się też nastroje na złotym. O godzinie 14:00 GUS poinformował o majowej dynamice produkcji przemysłowej, która wzrosła o 7,7 proc. r/r - to więcej, niż w kwietniu (6,6 proc. r/r). Agencje zacytowały też słowa Andrzeja Bratkowskiego z RPP, którego zdaniem inflacja w ciągu roku roku może spaść poniżej 3,5 proc., a podwyżki stóp procentowych nie są na razie konieczne. To nie musi jednak zniechęcać do złotego, gdyż obecny poziom stóp procentowych i tak jest atrakcyjny.

EUR/USD: Rynek mocno odreagowuje i okolice 1,4320 wskazywane rano na poniedziałek, były testowane już dzisiaj po południu. Kolejny istotny opór wyznacza linia trendu spadkowego w strefie 1,4350-1,4370. Niewykluczone, iż w poniedziałek rano może ona próbować nieco powstrzymać zwyżkę. To czy tak się stanie będzie zależeć od nowych informacji ws. Grecji i oczekiwań związanych z środową konferencją FED. Perspektywa na przyszły tydzień to jednak bardziej zwyżka w okolice 1,45-1,46. Dzisiaj ważne wsparcie to rejon 1,4280.

Sporządził: Marek Rogalski

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: rynki | waluty | Angela Merkel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »