Reklama

Mieszane dane z USA osłabiły dolara

Podczas wtorkowej sesji widzimy zdecydowaną poprawę nastrojów rynkowych do czego przyczyniło się słowa prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Na otwarciu Azjatyckiego Forum w Boao Xi Jinping zapowiedział większe otwarcie chińskiej gospodarki i znaczne redukcje ceł importowych na samochody oraz inne produkty. Przemówienie zwiększyło szansę na osiągnięcie porozumienia na linii USA-Chiny i przyczyniło się do poprawy klimatu inwestycyjnego na rynkach finansowych.

Słabsze niż oczekiwano nastroje dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro znalazły swoje potwierdzenie również w odczycie indeksu Sentix, który w kwietniu zanotował spory spadek do poziomu 19,6 pkt. z 24 pkt. w poprzednim okresie. Główną przyczyną spadku poniżej poziomu 20 pkt. był wzrost obaw o eskalację napięcia pomiędzy USA a Chinami. W opinii Mario Draghi'ego tempo ekspansji gospodarczej w strefie euro powinno pozostać silne w 2018 roku, choć czynnikiem niepewności pozostaje skala spowolnienia europejskiej gospodarki. By mieć pewność, że inflacja powróci do celu, EBC będzie cierpliwie i rozważnie wychodził z luźnej polityki pieniężnej. Z kolei główny ekonomista banku - Praet - nie widzi potrzeby zmiany perspektyw dla gospodarki strefy euro. W jego opinii polityka monetarne będzie ewaluowała w zależności od tego, jakie dane makroekonomiczne będą napływały z gospodarki.

Reklama

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, natomiast jutro poznamy decyzję RPP odnośnie stóp procentowych. Rynki spodziewają się gołębiego komunikatu, który może ciążyć notowaniom złotego. W USA dzisiaj uwaga będzie koncentrowała się na dynamice cen producentów. Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja bazowa PPI przyśpieszy do 2,6 proc. z 2,5 proc. w skali roku. Indeks dolara powrócił poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, natomiast kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,2300.

USD/JPY

Notowania USD/JPY ponownie oscylują w rejonie 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Poprawa nastrojów na rynkach światowych może sprzyjać dalszym wzrostom na USDJPY. Wsparciem dla strony popytowej na tej parze byłoby przełamane okolic 107,50 wynikających ze zrównania się obecnego impulsu wzrostowego z maksymalną korektą wzrostową w całej fali spadkowej kształtującej się od XI.2017 roku. Najbliższe wsparcie w postaci wczorajszego minimum lokalnego znajduje się na poziomie 106,60.

GBP/USD

GBP/USD kontynuuje wzrosty. W skali H4 notowania powróciły powyżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej), co stanowi wsparcie dla strony popytowej. Aktualnie kurs kieruje się w okolice geometrycznego poziomu w postaci 78,6 proc. zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z okolic 1,4243. W sytuacji przełamanie wspomnianej geometrycznej bariery para otworzy sobie drogę do powrotu w okolice lokalnych szczytów z końca III.2018 roku. Najbliższe wsparcie wyznacza okrągły poziom 1,4100.

Anna Wrzesińska

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »